Smutne piosenki po zabijaniu

„Trzymasz się tego, co ci pomaga: karabin, różaniec, morfina, marzenia” – śpiewa Mary Gauthier w piosence stworzonej z weteranem wojny w Iraku

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - KULTURA - Olga Wiechnik

ary Gauthier – u nas niemal nieznana – w Stanach Zjednoczonych jest uważana za jedną z najlepszych żyjących tekściarek (do jej fanów należą Bob Dylan i Tom Waits). Pierwsze piosenki napisała dopiero w wieku 35 lat, przez kolejnych 20 opowiadała na płytach historię swojego życia. A miała o czym opowiadać – zaraz po urodzeniu porzucona przez rodziców, z adopcyjnej rodziny uciekła jako 15-latka, 18. urodziny spędziła w więzieniu. Po drodze przeszła przez odwyk alkoholowy i narkotykowy, nauczyła się gotować i otworzyła własną knajpę, by po 11 latach

Mdzieliła – tłumaczy Joshua Geartz, żołnierz walczący wKosowie i wIraku, który po powrocie do domu próbował popełnić samobójstwo.

Wramach SongwritingWith:Soldiers powstało już ponad 400 piosenek – niektóre z nich wygrały Grammy i stały się hitami. Wśród najlepszych są te tworzone przez Mary Gauthier. „Trzymasz się tego, co ci pomaga: karabin, różaniec, morfina, marzenia” – śpiewa Mary w tytułowym utworze płyty „Rifles & Rosary Beads”, utworze napisanym razem zweteranem wojny w Iraku, którego prześladowało wspomnienie żołnierzy modlących się tuż przed walką z różańcem w jednej i bronią wdrugiej ręce.

Ale Mary opowiada też historie kobiet – dyskryminowanych i molestowanych żołnierek oraz żon, które walczą o życie swoich mężów. „Kto zadba o tych, którzy dbają o tych, którzy poszli na wojnę? Nasz salon jest zaminowany” – śpiewa w piosence „The War after War”. – Najlepsze wpisaniu piosenki jest to, że możesz opowiedzieć historię czyjejś traumy i zmienić jej zakończenie – mówi Mary.

Atrauma weteranów często wyraża się poczuciem winy. – Tych, którzy wrócili, prześladuje pytanie: dlaczego ja? Mary pomogła mi zamienić je na „skoro ja...” i znowu otworzyć się na życie – mówi Joshua. – Poza tym gdy stworzysz coś pięknego, jak piosenka, trudniej ci wierzyć, że świat jest zły. Że ty jesteś zły. Mary Gauthier „Rifles & Rosary Beads”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.