Jesteśmy zakładnikami

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI -

istoria broni nuklearnej będzie miała zakończenie. Od nas zależy, jakie ono będzie – czy będzie to koniec broni nuklearnej, czy koniec nas? Jedynym racjonalnym działaniem jest przestać żyć wwarunkach, w których nasze wzajemne zniszczenie zależy od jednego impulsywnego ataku furii” – mówiła 10 grudnia 2017 r. Beatrice Fihn, dyrektorka ICAN (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons), przyjmując Pokojową Nagrodę Nobla za działalność kampanii na rzecz całkowitego rozbrojenia nuklearnego. Już wkrótce, obiecuje Fihn, broń nuklearna dołączy do grona straszliwych broni, których użycie jest aktem zbrodniczym, wstydem, aktem terroryzmu zakazanym międzynarodowym prawem. Traktat ONZ o rozbrojeniu jądrowym podpisały już 122 kraje świata. Polska nie uczestniczyła w negocjacjach i go nie podpisała. Nie tylko tego. Nasz kraj nadal nie podpisał też traktatu ozakazie używania potwornej amunicji kasetowej i nadal produkujemy broń (robią to firmy związane zPolskim Holdingiem Obronnym), która została zakazana międzynarodowym prawem.

HŻadne państwo dziś, mówiła w przemowie Fihn, nie chwali się, że posiada broń chemiczną. Żadne państwo nie argumentuje, że możliwe byłoby użycie sarinu, środka paralityczno-drgawkowego. Albo że można rozpętać w kraju wroga plagę, rozprowadzając np. polio. Przepisami prawa międzynarodowego zakazano użycia min przeciwpiechotnych. To zbrodnicze praktyki. Amunicja kasetowa, broń nuklearna to takie same bronie – nieakceptowalne w demokracji. Ich użycie, posiadanie jest niemoralne.

Z tej samej sceny, z której przemawiała Fihn, w 1964 r. Martin Luther King ostrzegał, że broń jądrowa jest „zarówno ludobójcza, jak i samobójcza”. Że to pistolet szaleńca wiecznie przystawiony do naszej skroni. W 1985 r. Lekarze przeciw Wojnie Nuklearnej jako pierwsza organizacja dostali Nobla za walkę o świat bez broni jądrowej. Jej przedstawiciele mówili wtedy: „Protestujemy przeciw trzymaniu jako zakładnika całego świata. Protestujemy przeciw moralnej obsceniczności faktu, że każdy z nas jest nieustannie celem do zabicia”.

Skończmy z tym. Podpiszmy traktat. Ratyfikujmy go. Politycy uwielbiają mówić o tym, jak cenią życie. Wybierzmy więc życie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.