List tygodnia

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - OD REDAKCJI - Autorka listu

zesnaście lat temu byłam na drugim roku studiów. Miesiączka spóźniała się dwa tygodnie, możliwe, że byłam wciąży po przygodnym seksie zbyłym chłopakiem, moim pierwszym partnerem. Kilka tygodni wcześniej odwiedził mnie dzień po moich urodzinach ze spóźnionymi życzeniami. Teraz ja byłam spóźniona. Przestraszona trafiłam do ginekologa. Do dziś pamiętam badanie starego lekarza i wyrok, który usłyszałam: „Tak, to ciąża, to na pewno ciąża, macica jest rozpulchniona, ile się spóźnia? Dwa tygodnie? Tak, to ciąża”. Nie zrobił mi badania USG. Mój świat zawalił się w jednej chwili, na tabletkę „72 godziny po” było za późno. Skrobanki bym nie zrobiła, na religii w szkole średniej widziałam drastyczny film.

SUrodziłabym to dziecko i pewnie kochała. Przeszłabym na studia zaoczne, próbowała ułożyć sobie życie zbyłym chłopakiem, nie wyjechałabym za granicę, nie skończyłabym kolejnych studiów, nie miała świetnej pracy, podróży po świecie, moje życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Miesiączka pojawiła się sama po kilku dniach, bardziej bolesna i obfita. Do dziś nie wiem, czy byłam w ciąży czy też nie. Pamiętam, co wtedy czułam, jak byłam samotna ze swoją niechcianą ciążą, biedna i przerażona. Teraz jestem silną i spełnioną kobietą. Mąż po drugim dziecku zadecydował, że podda się wazektomii, bo nigdy nie wiadomo, co może przytrafić się w państwie PiS, mój kochany feminista. Wam, „Wysokie Obcasy”, dziękuję za artykuł o antykoncepcji farmakologicznej, 16 lat temu nie miałam pojęcia o takiej możliwości. Być może w tej chwili jakaś kobieta jest w podobnej sytuacji i ta wiedza daje jej kolejną opcję. Aborcja to jest bardziej temat na bluzkę niż na billboard z krwawymi szczątkami. Potrzebujemy szerszej wiedzy na temat możliwości i sposobów dotyczących aborcji i oswajania społeczeństwa z tą wiedzą.+ otrzyma zestaw wegańskich kosmetyków do włosów BIOVAX BOTANIC, książkę Gabriel Tallent „Moja najdroższa”, wyd. Agora, oraz płytę CD „ENT” Varius Manx & Kasia Stankiewicz, wyd. Agora

e-mail: wysokieobcasy@wyborcza.pl Redakcja nie zwraca tekstów niezamówionych oraz zastrzega sobie prawo do ich redagowania i skracania. Na stronach 3, 35, 39, 40 zamieszczone są materiały reklamowe „Wysokie Obcasy” nr 14 (977)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.