PRAWO DO GRILLA

Słyszycie ten zgrzyt? To dźwięk zdartej płyty. Wszystko będzie dobrze, jeśli zaciśniemy zęby i się zamkniemy

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - Anna Dryjańska

zy wiecie, że rządy PiS-u to nasza wina? Nie? No to się dowiedzcie: prof. Janusz Majcherek oskarżył pod koniec lipca na Gazeta.pl kobiety, osoby LGBTQ, ekologów i wszelkiej maści odmieńców – przeciwieństwo męskiej, heteroseksualnej, nieekologicznej polskiej normy – owyniesienie Kaczyńskiego do władzy. Nic to, że za wybranie partii odpowiadają – cóż za odkrycie – jej wyborcy. Wina jest nasza, bo nie wygłaszamy peanów na cześć III RP z jej nietotalnym zakazem przerywania niechcianej ciąży, umiarkowaną pogardą dla osób nieheteronormatywnych i zdroworozsądkową akceptacją dla zatruwania środowiska. Dlaczego? Majcherek przekonuje, że rządy PiS-u to konsekwencja lansowania nieograniczonego prawa do aborcji (dogodnie nie podaje przykładów) i ograniczonego prawa do grilla. Kwestie materialne – tłuma-

Cczy profesor – nie mają nic do rzeczy, osią sporu jest podział kulturowy. W związku z tym – postuluje autor – nie wolno krytykować III RP i Platformy Obywatelskiej. Majcherek twierdzi, że należy się zjednoczyć i najpierw załatwić kwestie pierwszorzędne (czytaj: trójpodział władzy), a drugorzędne zostawić sobie na potem. Słyszycie ten zgrzyt? To dźwięk zdartej płyty. Nagrania, które jest włączane za każdym razem, gdy ma dojść do przełomu. Wyrafinowanej mieszanki polowania na czarownice z usypiającymi zapewnieniami, że wszystko będzie dobrze, potem, jeśli najpierw zaciśniemy zęby i się zamkniemy na wystarczająco długi czas.

Pamiętacie? Tę samą melodię puścili nam w roku 1989, gdy biskupi rękami polityków znacjonalizowali nasze brzuchy, zagłuszając nas wolnością odmienianą przez wszystkie przypadki.

Zoll i Królikowski robili to bardziej elegancko niż Godek, Dziwisz jest bardziej strawny od Rydzyka, dlaczego więc nie docenić tego milczeniem, które zjednoczy nas wokół kwestii pierwszorzędnych.

Jakich? O tym pouczą nas mądrzy profesorowie. Można jednak podejrzewać, że chodzi o trójpodział władzy i prawo do grilla. +

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.