WSZYSTKO WAM JEDNO?

Obudzicie się, gdy przestanie działać Netflix?

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - Dorota Wellman

ie lubię takiego starczego pieprzenia: „za naszych czasów”, „kiedyś to”, „ jak ja byłem młody”, ale dziś muszę użyć smrodku dydaktycznego, bo mnie skręca. Za moich czasów, czyli dawno temu, bo mam 57 lat, młodzi ludzie byli zaangażowani w sprawy publiczne. Nie było im wszystko jedno. Walczyli, konspirowali, chodzili na manifestacje, czytali książki, dyskutowali, mieli poglądy. I dostawali pałą po plecach. A czasem trafiali do więzienia.

Teraz na protestach spotykam najczęściej ludzi w moim wieku i starszych. Chyba zaangażowanie mają we krwi i tak im pozostanie na zawsze. I się nie boją.

Naprawdę wszystko wam jedno, w jakim kraju żyjecie? Czy jest wolność, czy mamy demokrację, czy przestrzegane są prawa człowieka i obywatela? Czy mamy prawo i sprawiedliwość?

Co się musi zdarzyć, żebyście się obudzili z letargu? Zabraknie caffè latte z sojowym mlekiem? Wyłączą

Ninternet? Nie będzie darmowego wi-fi? Nie pozwolą siedzieć nad Wisłą? Zabiorą paszporty? Przestanie działać Netflix?

Wiem, wiem: najważniejsze to mieć fajne życie, pieniądze i czas. Jesteście skupieni tylko na sobie. Przecież młodość to miłość do wolności! Popełniliśmy ogromny błąd. W zapędzeniu i walce o sukces, biznes, pieniądze zaniedbaliśmy obywatelską edukację dzieci i młodzieży. Powinny być lekcje obywatelskie. Czym jest państwo? Jak wygląda władza i z czego się składa? Jakie znaczenie mają określone organy państwowe? Czy jest niepodległość i wolność? Jakie są prawa i obowiązki obywatela? Jak ważne są prawa człowieka?

Bo teraz mamy młodych ludzi bez właściwości, bezideowych. Nieinteresujących się ani polityką, ani działalnością społeczną. Jak twierdzą badacze, dla 78 proc. polskiej młodzieży polityka jest po prostu nieważna, 36 proc. nigdy nie rozmawia o polityce ze znajomymi czy rodziną. Może dlatego ktoś nazywa patriotą dresiarza. Przecież to wy musicie nas zastąpić. Zastąpić w Sejmie Schetynę, Pawłowicz, Piotrowicza, Petru, Kaczyńskiego. To jest wasz kraj i wasza ojczyzna. Nie możecie jej mieć w dupie!

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.