WYMRUCZANY HYMN

„Polka niepodległa” mówi przede wszystkim o tym, że każda kobieta sama powinna wybrać rolę w życiu, a żadna z nich nie jest zła

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - TYP TYGODNIA -

ku, „Polka niepodległa” mówi przede wszystkim o tym, że każda kobieta sama powinna wybrać rolę w życiu, a żadna z nich nie jest zła. Bo niepodległość to wolność.

Tomaszewska pół roku temu została mamą. Szybko zdążyła odczuć na własnej skórze, że karmienie piersią w miejscach publicznych bywa kłopotliwe. Ostatnio nie mogła znaleźć wolnej ławki. Karmiła na stojąco. Plus te spojrzenia, komentarze. Dlatego zdecydowała się wystąpić w filmie „Polka niepodległa” właśnie wscenie karmienia. Ona i synek ssący pierś pod kawiarnią. Prowokacja? – Raczej zachęta, by kobiety przestały się wstydzić. I przypomnienie tym, którym taki widok przeszkadza, że nie ma nic bardziej naturalnego niż nakarmienie swojego dziecka – mówi.

– Dużo myślę o Polsce. Głównie dlatego, że się wyprowadzam do Danii. Dopiero perspektywa wyjazdu pomogła mi zrozumieć, jak jestem do Polski przywiązana – opowiada kolejna bohaterka Marta Kłyszejko, artystka, projektantka. Właśnie założyła własną markę z biżuterią. Przyjęła zaproszenie do projektu, by wyrazić swoją niezależność.

Żwan: – Zrobiliśmy film nieco w kontrze do oficjalnej wersji historii, która ciągle jest historią męską. Stulecie odzyskania niepodległości to świetny pretekst do przypomnienia, że tworzą ją też kobiety, awachlarz bycia Polką jest dużo szerszy niż zakorzenione stereotypy Polek jako matek zależnych od pensji i decyzji mężów.

Martę Jarzębowską do udziału wprojekcie przekonało jeszcze coś: – Możliwość zapre- zentowania nowego oblicza patriotyzmu – nieagresywnego, jednoczącego, akceptowalnego dla wszystkich, bez względu na poglądy polityczne.

By połączyć przedstawione bohaterki z ich polskością, twórcy zdecydowali, że ścieżką dźwiękową filmu będzie hymn Polski. Uznali, że każdy ma do niego prawo, a symbole patriotyczne nie mogą być zawłaszczane tylko przez określoną grupę osób, choć w filmie zamiast śpiewania jest tylko „wymruczana” melodia. – Mieliśmy poczucie, że taka wersja nada mu lekkość, pomoże nabrać do patriotyzmu dystansu i ochroni nas przed patetyzmem, nie odbierając przy tym hymnowi szacunku – wyjaśnia Ola Żwan.

Co właściwie znaczy dla bohaterek bycie niepodległą Polką? Marta Kłyszejko: – Że mogę chodzić własnymi drogami i że jeśli robię coś wżyciu, to dlatego, że sama tego chciałam, anie dlatego, że ktoś tego ode mnie oczekiwał.

– A niestety, w ostatnim czasie – dodaje Ada Tomaszewska – wPolsce próbuje się mówić kobietom, jak mają żyć, kim być i wco wierzyć.

Reżyser „Polki niepodległej” Antoni Ferency nie jest jedynym mężczyzną, który współtworzył projekt – koncepcję opracowali także m.in. Leszek Jażdżewski i Filip Katner. Dlaczego to mężczyźni opowiadają nam herstorię? – Bo zaangażowanie mężczyzn wwalkę o równouprawnienie płci jest równie istotne jak zaangażowanie kobiet – mówi Ferency. – Wten sposób budujemy wspólny front, co tylko wzmacnia narrację kobiet. Dla nas, mężczyzn, to też jest ważna sprawa.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.