OPOWIEŚĆ O STWORZENIU ŚWIATA

Minus przyciąga plus, mrok pochłania światło. Yin-yang przedstawia układ doskonale różny. Jak noc i dzień. Jak czerń i biel. Jak atom i wszechświat. Jak my

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - Sylwia Kubryńska

powieść musi mieć swój początek. A początek bierze się z chaosu. Z rozsypanych klocków, maleńkich, widocznych pod mikroskopem elektronowym. Każdy element, który wydaje się najmniejszy, jest zbudowany z elementów jeszcze mniejszych. I tak chaos układa się w matematyczną całość. Może to jakieś gigantyczne dziecko w swoim wymiarze czasu i przestrzeni jęło się bawić osobliwym lego? I skonstruowało atom: jądro kuliste z atomową energią, wokół którego mkną na orbitalach elektrony; a potem rozochocone sukcesem wzniosło analogiczną budowlę i tak oto powstał Układ Słoneczny. Jądro kuliste z potężną energią i wirujące wokół planety. Nikt nie wie, że dzieciak w międzyczasie zrobił trzy babki z piasku i dla siupów postawił je w Gizie. A teraz

Opatrzy rozbawiony, jak pewne istoty rozbiegane we wszystkich kierunkach niby myszy laboratoryjne łamią sobie swoje małe umysły nad kwestią, skąd to się – do cholery – wzięło i jakim cudem?

Dziecko ma wyobraźnię niepohamowaną, dziecko buduje ze swoich klocków cuda. Ale czy tylko cuda widzialne? Wszak wiadomo powszechnie, że to, co widzimy, to jedno, a to, czego nie widać, to drugie. Kto więc może zaprzeczyć, że nasze cudowne dziecko wzięło się do świadomości? Myśli? Uczuć? Relacji? Czemu nie miałyby być fraktalne jak wszystko inne? Czemu zależność emocjonalna – tak wyraźna, że czasem namacalna – nie miałaby mieć swojego wzoru na dopasowanie?

Wszyscy jesteśmy podobni, tylko zupełnie różni. Minus przyciąga plus, mrok pochłania światło. Yin-yang przedstawia układ doskonale różny, kontrast doskonały. Jak noc i dzień. Jak czerń i biel. Jak atom i wszechświat. Jak my.

Z chaosu powstał porządek, dziecko zbudowało niezwykłą układankę. W instrukcji zawarło prostą metodę działania. Nie szukaj swojej kopii. Najciekawsze są różnice. Niestety. Rozbiegane we wszystkich kierunkach istoty na pewnej planecie zupełnie nie mogą tego pojąć.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.