PRESJI

Chciałybyśmy zobaczyć tutorial urodowy z przekazem, że każdy ma w sobie coś fajnego, czego nie musi zmieniać lub tuszować

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - KUCHNIA SZKOŁA PODRÓŻOWANIA (ODC. 5) - Z Matyldą i Jagną Górniak, harcerkami, 19-letnią drużynową i 15-letnią zastępową, rozmawiają Monika Kucel i Paulina Puchalska/Element Żeński

łaśnie wróciłyście z miesięcznego obozu harcerskiego. Jak wygląda pielęgnacja w warunkach polowych? MATYLDA: Wbrew pozorom chodzimy tam całkiem czyste. Łazienki konstruujemy sobie same, fachowo nazywa się je namiotami sanitarnymi. Instalacja przypomina nieco prysznic, z tą różnicą, że wodę trzeba przynieść z jeziora w misce i samodzielnie opłukać się na zbudowanej przez nas drewnianej platformie. Kabiny obite są materiałem, podłoga jest z desek, przez które woda, którą się spłukujemy, wlatuje do dołu wykopanego pod tą konstrukcją.

WJeśli wieczór jest chłodniejszy, można podgrzać wodę w kuchni, ale dosyć szybko przestawiamy się na zimne kąpiele ipodgrzewanie okazuje się całkiem zbędne. Ile czasu zajmuje taka toaleta?

JAGNA: To zależy, ile dziewczyn stoi w kolejce do mycia i jak bardzo łazienka oddalona jest od jeziora. Nasza drużyna należy do licznych, więc trzeba się nastawić na czekanie. Niecierpliwe mogą zawsze skorzystać z męskiej łazienki, bo chłopaki i tak prawie nigdy się nie myją, wobec czego nie ma tam kolejek.

Odświeżająco działa też kąpiel w jeziorze, oczywiście bez użycia środków czystości. Da się tak wytrzymać, kwestia przyzwyczajenia. Ja bym w takich warunkach codziennie głowy nie myła.

MATYLDA: My też nie myjemy codziennie. Co drugi, czasem nawet co trzeci dzień. Zresztą włosy mniej się przetłuszczają.

Wszystko zależy od podejścia. Dla mnie to nie problem, żeby chodzić trzy dni z nieumytymi włosami. Nawet dziewczyny, które wWarszawie myją włosy dwa razy dziennie, w polowych warunkach robią to najwyżej raz na dwa dni. Jaki jest kosmetyczny niezbędnik harcerki?

Miska, mydło, krem z filtrem, sprej na komary i kleszcze, żel na ukąszenia, suchy szampon, dezodorant. Pewnie marzycie teraz o kąpieli wwannie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.