WOMEN’S VOICES

Aga Kozak i Joanna Wróżyńska

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - Fanka poezji?

wyższy idekolt dwa razy bardziej podkręcony. Czuję się przebrana, więc wychodzę zzamysłem, że tworzę sztukę. Nie jestem Marysią, tylko jestem Mery, więc zmienia mi się trochę psychika. Na co dzień jestem dość nieśmiała, na scenie strój dodaje mi powera.

Często kiedy występuję, mam ciarki. Ktoś mi ostatnio powiedział, że jak się wychodzi na scenę, to albo ludzie zjedzą ciebie, albo ty ich. I że pierwszy numer to jest ten, który pokazuje, kto kogo zdominował. I gdy czuję, że to mi się udaje, że wzrok ludzi jest akceptujący, to wchodzą ciarki na ciało i już jest luz. A co to znaczy dla ciebie kobiecy głos?

To dla mnie przekaz. Dużo śpiewam omoich relacjach z ludźmi i mężczyznami.

Z ludźmi i mężczyznami!

Myślę, że wiele dziewczyn się z tym utożsamia. Sama się zdziwiłam, ile do mnie pisało, że jakaś piosenka im pomogła, bo miały dokładnie taką samą sytuację, jaką opisałam. A jak to jest, gdy ty – właśnie ty – masz głos?

Czuję się wyróżniona, że mogę mieć swoje pięć minut, żeby przekazać coś innym. Nie czuję się wokalistką. Swoim głosem nie chcę pokazywać wokaliz i walorów głosowych. Do takiej roli bardziej pasuje np. Kayah. To jest ten kobiecy głos, jeżeli chodzi o wokal, bo po prostu, jak ona ryknęła, to padłam! Ja bardziej stawiam na teksty i na to, żeby czasem powiedzieć żartobliwie, co sądzę o życiu. A co o nim sądzisz?

Że trzeba je traktować z przymrużeniem oka, zwłaszcza jak daje w kość. Miałam kilka smutnych sytuacji – słuchając moich piosenek, można zgadnąć jakich. Chodzi tu choćby o moją mamę, która odeszła na raka, a która była mocno związana zprojektem. Stworzyła grafiki, które wyświetlaliśmy na Women’s Voices, i pomagała w projektowaniu moich ciuchów. Pisanie piosenek o jej odejściu to była dla mnie terapia. Utwór „Przegapiłam pogrzeb swój” też nie do końca jest o facetach. Tylko tak trochę ironicznie patrzę na moją prywatną sytuację.

A relacje damsko-męskie?

Piszę o nich czasem na podstawie swoich historii. Każdy z nas przeżył zawód miłosny albo spotkał kogoś, kto go zrobił w konia. A jakbyś tak miała ponarzekać na tych facetów…

To pewnie na to, że są nieczuli. Do takiego stopnia brak im zrozumienia, że często nawet nie łapią, że jakaś piosenka jest o nich. A polskie kobiety za co byś doceniła?

Za odwagę. Na pewno cały projekt Women’s Voices był odważny. Pomiędzy piosenkami pojawiały się różne cytaty [wybrane przez Paulinę Przybysz, dyrektorkę artystyczną projektu, wypowiedzi znanych kobiet, m.in.: Meryl Streep, Björk, Malali Yousafzai czy Krystyny Jandy, dotyczące kobiecej rzeczywistości]. Bardzo mi się to podobało, choć czasem zahaczały też o sprawy polityczne.

Słuchasz muzyki swoich koleżanek?

Jestem oddaną fanką Moniki Brodki, więc to była dla mnie nobilitacja, że mogłam zagrać na tej samej scenie co ona. Daria Zawiałow też bardzo mi się podoba. Wyzwoliła mnie PJ Harvey – od niej się nauczyłam, że kobieta może wziąć gitarę elektryczną i po prostu zagrać dobry riff. Gwen Stefani podziwiam za to, że miesza muzykę z eksperymentami modowymi. Jestem też ogromną fanką Yo-Landi z Die Antwoord, bo wiem, że jest także pisarką. Potrafi stworzyć bardzo dobrą warstwę liryczną, ale ubrać ją w duży wulgaryzm. Co cię kręci w wulgaryzmach? Grzeczne dziewczynki podobno nie przeklinają.

Aja czasem lubię. To przez to, że jestem fanką poezji. Lubię – żeby nie było zbyt lirycznie i zbyt miłośnie – na końcu zrobić twist i powiedzieć coś ostrego.

Zawsze chciałam być poetką, piszę wiersze, dużo czytam. Lubię ładny język. Przekleństwa to formy wyrazu, które pomagają przemycić trochę żartu i słownej agresji. Ona ma pokazać, żeby nie brać wszystkiego na serio. Na scenie lubię małe prowokacje. „WYSOKIE OBCASY” zapraszają na „Women’s Voices. Kobiece głosy mają moc”. Ostatni tegoroczny koncert już 13 października wSzczecinie. Bilety można kupić m.in. na bilety.cojestgrane24.pl. Paulina Przybysz, Kayah, Brodka, Daria Zawiałow i Ania Rusowicz zaśpiewają swoje piosenki i covery światowych hitów, które na różne sposoby mówią o kobiecości. Trasie Women’s Voices towarzyszy specjalna płyta, na której znalazły się piosenki wwykonaniu artystek biorących udział w projekcie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.