Rozmawiają

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - A dziewczyńskość?

dybyś mogła dać głos kobietom, to w jakiej sprawie byś go użyła? Raczej bym się nie pakowała w głosy polityczne – jeszcze za mało wiem, żeby z moich ust płynęły protest songi. Mój głos potrzebny jest gdzie indziej: dziewczyny do mnie piszą, że fajnie, że śpiewam o swoich historiach, bo dzięki temu one się nie wstydzą swoich. Dużo dziewczyn traktuje moje piosenki jako autoterapię. Ty bardziej czujesz dziewczyńskość czy kobiecość?

Dziewczyńskość, rzadko mówię o sobie, że jestem kobietą. To czym jest dla ciebie kobiecość?

Zawiera komponent dojrzałości emocjonalnej, której chyba jeszcze nie mam. Wydaje mi się, że bycie kobietą to zaakceptowanie siebie w pełni, bycie siebie pewną – a ja chyba jeszcze siebie takiej szukam.

GEksperymentowaniem, byciem bezpardonową. Świat dla dziewczyn jest jeszcze taki frywolny. Akobieta powinna być już stonowana. Więc ja wolę być dziewczyną. Co ta dziewczyna sądzi na temat feminizmu?

Obecnie feminizm widać dobrze w mediach, bo piosenkarki takie jak Beyoncé czy Ariana Grande poruszają ten temat, więc przestaje być niszowy. Chodzi o to, że chcemy mieć takie same prawa jak mężczyźni – w tych małych i dużych kwestiach. Istnieje w świecie muzyki solidarność między kobietami?

Świetnie to pokazuje projekt Women’s Voices – nie ma między nami rywalizacji, porównywania się, że ty zaśpiewałaś lepiej itd. Kobiety dużo się komplementują ichcą wspólnie nakręcać miłymi rzeczami. To jest dla mnie solidarność.

Miałaś jakąś swoją mentorkę?

Moją mentorką była mama: była artystką, pisała wiersze, robiła grafiki. Jak się ubierałam na koncert, mówiła: „Marysiu, to jest scena – weź coś przyświruj, załóż coś odważniejszego!”. Ona nawet podomu chodziła wszpilkach. No, na scenę to jednak trzeba się, że tak powiem brzydko, odpindrzyć.

Trzeba. Wizerunek jest w połowie tak ważny jak muzyka. Scena to teatr i trzeba tam wejść w makijażu i wczymś, żeby zaznaczyć, że to jest show. I dlatego lubię sobie na scenę uszyć strój. Na scenie mam obcas dwa razy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.