ZOSTAWCIE MNIE W SPOKOJU Z MOIMI PRZEPISAMI

Chłopcy, za późno: Cipe Pineles jest zaślubiona swojej sztuce – i są ze sobą szczęśliwe

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - NA RODZICIELSKIM - TEKST KATARZYNA WĘŻYK

zkicownik otwarty był na stronie z przepisem na barszcz. Miętowa miska, w niej zupa wkolorze fuksji, obok dwa buraki z bujnymi, pożyłkowanymi na fioletowo liśćmi. Wszystko namalowane gwaszem. Tytuł też napisano ręcznie czcionką udającą druk, a sam przepis – kaligraficznym pismem, w czasach smartfonów i drukowanych prac domowych widywanym wyłącznie wstarych listach.

Wendy MacNaughton nie mogła oderwać oczu od obrazka. Z przyjaciółką Sarah Rich wybrała się na targi starych książek wSan Francisco bez konkretnego celu, a trafiła na taki skarb. Niewielka książeczka z 1945 roku pełna była ilustrowanych przepisów na tradycyjne środkowoeuropejskie dania żydowskie

S– rosół, gołąbki, wątróbkę, zupę ziemniaczaną, kaszę ikugel – które Rich pamiętała zkuchni własnej babci. – To jedzenie mojej rodziny i zazwyczaj nie jest przedstawiane jako ekscytująca kuchnia. To było niesamowite doświadczenie zobaczyć je pokazane w taki żywy, radosny sposób – stwierdziła.

Styl – nostalgiczny, ale i zaskakująco współczesny – wyglądał znajomo. MacNaughton jest graficzką i ilustratorką, Rich dziennikarką, nie rozpoznawały jednak autora. – Cipe Pineles – powiedział sprzedawca. Ilustratorka, graficzka i wykładowczyni designu, pierwsza kobieta dyrektorka artystyczna wwysokonakładowym magazynie (pracowała w „Glamour”, „Mademoiselle”, „Seventeen”) i pierwsza kobieta w gronie New York Art Directors Club. Pionierka zapraszania artystów do ilustrowa- nia tekstów w popularnych publikacjach; była ulubienicą Andy’ego Warhola. Pośmiertnie nagrodzona medalem American Institute of Graphic Arts, zwanym Noblem designu.

Potrzebowały Google’a, żeby to ustalić. – Pracowałam w magazynach przez ponad dekadę, a nigdy o niej nie słyszałam – przyznała Rich.

Ciporah (od biblijnej Sefory, żony Mojżesza) Pineles urodziła się 23 czerwca 1908 roku wWiedniu w rodzinie ortodoksyjnych Żydów. Jej ojciec Hilel miał cukrzycę, więc

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.