Rozchwiane kobiety

Książka „Histeryczki” Roxane Gay – w oryginale „Difficult Women” – to opowieść o „trudnych kobietach”, tych, które nie pasują do wyobrażenia o idealnej kobiecie, odstających od społecznych norm

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - KULTURA - Sylwia Chutnik

oxane Gay napisała feministyczną odpowiedź na sławne dzieło Zygmunta Freuda „Fragment analizy pewnej histerii”. Jednak zamiast marzeń sennych Idy Bauer, którą badano, przedstawiła sytuację rozchwianych kobiet. Takich, co już w ogóle nie mają marzeń, bo po co. Ich „och, jakże histeryczne zachowania” są skutkiem otaczającego ich świata: pedofilii, popieprzonych mężów, społeczeństwa wciskającego im kit, że mogą istnieć tylko w parze. A kiedy są samotne, to znowu chleją, wpadają w kłopoty i nadal nie pasują do układanki.

Kobiety są nazywane histeryczkami, kiedy nie ukrywają emocji. Zachowują się „dziwnie” i nie uśmiechają. W książce Gay poznajemy więc porwane przez gwałciciela siostry, które w dorosłym życiu są nierozłączne, bo przecież może im się coś stać. Striptizerki napadane przez napalonych klientów. I niby zwykłe dziewczyny, które policzkują oświadczających im się facetów tak mocno, aż zostaje ślad.

Bo tak naprawdę każda z nas wygina się czasami w łuk spazmów, nie mogąc ścierpieć tego, co serwuje nam codzienność. Ale Roxane Gay potrafi traumę zapakować w cukiereczek, wsadzić nam go siłą do ust i zapytać: „Teraz rozumiesz?”. Teraz rozumiesz, czemu bohaterki książki są takie narwane?

Owszem, każda z nich jest nieznośna albo co najmniej kłopotliwa. Ale też każda ma w sobie mimo wszystko dziką chęć życia. Histeryczne czepianie się pazurami tego, co może utrzymać nas na powierzchni.

RRoxane Gay „Histeryczki”, tłumaczyła Dorota Konowrocka-Sawa, wyd. Poradnia K, Warszawa 2018

Roxane Gay to amerykańska pisarka, profesorka, autorka kultowego zbioru esejów „Bad Feminist” (Zła feministka)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.