Życie przeżarte strachem

„Jak ty zaczniesz kolejną swoją wojnę, to my nigdy nie skończymy tego remontu” – mówi bohaterka „53 wojen” do męża

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - KULTURA - Krzysztof Kwiatkowski

wa Bukowska oparła ten film na motywach książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia”. Sportretowała żonę reportera relacjonującego najtragiczniejsze konflikty zbrojne współczesnego świata. Kobietę, która musi dźwigać ciężar pasji męża. Bo nawet gdy jest on w domu, wmyślach pozostaje wWaranasi, Iranie, Peszawarze, Czeczenii.

„On mnie nie widzi” – mówi syn o ojcu uzależnionym jak od narkotyku od kolejnych uderzeń adrenaliny, ale i od świadomości, że jego misja jest ważna. Praca mężczyzny zawsze jest na pierwszym planie. Kosztem rodziny, kariery żony, życia, które toczy się także gdzie indziej. Bo przecież codzienność ma swoją wagę. Małe dziecko, nowe mieszkanie, wywiadówki w szkole. Wszystkie obowiązki, którym trzeba stawić czoło, choć nie dostaje się za nie dziennikarskich nagród.

To film o przeszywającym strachu o życie bliskiej osoby. Nieustannym lęku, którego w pewnym momencie psychika nie wytrzymuje. O samotności i desperacji sprawiających, że chce się otruć partnera, byle tylko został w domu. Na skraju załamania kobieta żąda rozwodu, ale uczuć też nie da się oszukać.

Razem ze świetną Magdaleną Popławską w roli głównej reżyserka obserwuje powolne popadanie w obłęd. Dotyka przemilczanego tematu. Bo syndrom stresu pourazowego dotyka tu osobę, która nie była na froncie. Ale przecież wojna przeżarła jej życie.

E„53 wojny”, reż. Ewa Bukowska

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.