MEDIA BEZ KOBIET

Wkażdym studiu rząd mężczyzn w garniturach komentuje wyniki wyborów. Sto lat po wywalczeniu sobie przez polskie kobiety praw wyborczych

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - Anna Dryjańska

iepodległość zrodziła się z niepokalanego męskiego poczęcia. Niepokalanego obecnością kobiet. Akt polityczny najwyższej wagi zrodził się z jednopłciowego towarzystwa. To wielka tajemnica patriarchalnej wiary niesiona na sztandarach iumieszczana wpodręcznikach szkolnych; powielana na akademiach ku czci i podtrzymywana przez media. Niepodległość jest aktem politycznym najwyższej wagi, ale nawet w przypadku tych mniej ważnych kryterium selekcji ze względu na płeć wciąż obowiązuje. Wieczór wyborczy po wyborach samorządowych. Wszystkie główne kanały telewizyjne walczą o oglądalność. Niby tematem są wyniki głosowania, ale tak naprawdę każda stacja pokazuje „Dzień świstaka” połączony z „Atakiem klonów”. Zmiana kanału nic nie daje. Zmieniają się tylko logotypy nadawców. W każdym studiu rząd mężczyzn wgarniturach komentuje szacunkowe wyniki wyborów.

NSto lat po wywalczeniu sobie przez kobiety wPolsce praw wyborczych. Na jednopłciowy przekaz zwróciła uwagę na Facebooku dr Julia Kubisa, socjolożka. Podkreśliła, że wwyborach startowała rekordowa liczba kobiet. A jednak „trzeba mieć ptaszka, żeby komentować wybory” – zauważyła gorzko. Pod względem technologicznym widać ogromny postęp – telefony na korbkę są historyczną ciekawostką w świecie, w którym królują smartfony. Są też jednak inne sprawy. Takie, które powodują, że kobieta codziennie budzi się pełna najgorszych przeczuć, słysząc dźwięki tej samej, fałszywie brzmiącej piosenki. Czas mija, ale jakby w niektórych dziedzinach tkwił w miejscu lub posuwał się niezwykle powoli. To może budzić zniechęcenie, chęć wewnętrznej emigracji lub pokusę, by uznać programy polityczne wydzielone specjalnie dla kobiet za zwycięstwo, podczas gdy to tylko różowe kwiatki u patriarchalnego kożucha.

Jednak z fałszywej melodii kobiety mogą też czerpać motywację. Po pierwsze – do tego, by budować własne, niezależne kanały przekazu w mediach społecznościowych. Po drugie – by obalać dogmat niepokalanego męskiego poczęcia. Po trzecie wreszcie – by nie dać sobie wmówić politykom, że prawa kobiet powinny poczekać na lepsze czasy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.