TAMPONY NA STADIONY

Kobiety fanki są niewidoczne, a przecież to jedna czwarta kibiców. Erin, Orlaith i Mikaela zdecydowały, że pójdą do klubu z prośbą o artykuły higieniczne dla kobiet na stadionie Celtic Park

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - TYP TYGODNIA - TEKST JOANNA WIŚNIOWSKA

ielu mężczyzn mówiło, że skoro kobiety mają dostać coś za darmo, to oni chcą bezpłatnych golarek, pianek do golenia i piwa. Pytano też odarmowe ciastka w przerwie meczu. Reakcje były różne.

„Nigdy wcześniej nie widziałam czegoś takiego na stadionie piłkarskim. To wspaniałe!” – napisała w jednym z mediów społecznościowych kibicka, załączając zdjęcie, na którym jest koszyk pełen tamponów i podpasek oraz napis: „Nie uważamy, że musisz płacić za podstawowe artykuły. Proszę, użyj ich, jeśli potrzebujesz”. Post od razu stał się viralem, a angielskie media zaczęły się rozpisywać o kampanii „On The Ball”, która od marca objęła już 29 klubów w Szkocji i Anglii, a ich liczba ciągle rośnie.

Pomysłodawczyniami kampanii, która ma sprawić, że na piłkarskich stadionach pojawią się darmowe podpaski i tampony, są: Erin Slaven, Orlaith Duffy i Mikaela McKinley, trzy fanki szkockiego Celtic Glasgow.

Pierwsza z nich w rozmowie z angielskimi mediami podkreśla, że na pomysł wpadła na początku tego roku. – Byłam wtedy na meczu i zauważyłam, że środki higieniczne przeznaczone dla kobiet w czasie menstruacji są zamknięte w automatach, a tych nawet nie było w każdej toalecie – mówi 21-latka w rozmowie zBBC Sport.

Trio z Glasgow zwraca uwagę, że dziewczyny często przychodzą na stadiony z ojcem, wujkiem czy bratem. A jeśli dostaną tam okres? Muszą poprosić o pieniądze, a potem próbować je rozmienić, bo maszyna często wymaga już odliczonej kwoty. Wiele dziewcząt, z którymi rozmawiały fanki szkockiego Celticu, przyznało, że musiało opuszczać mecz jego trakcie, bo nagle niespodziewanie dostały miesiączkę.

Dziewczyny zrozumiały, że kobiety fanki na stadionie są niewidoczne, a przecież to jedna czwarta kibiców. Zdecydowały, że pójdą w trójkę do klubu z prośbą o zapewnienie artykułów higienicznych dla kobiet na stadionie Celtic Park.

Zaczęło się od internetowej petycji, pod którą podpisało się blisko 3 tys. osób. Zrobiło się sporo hałasu. Poszły przygotowane, sprawdziły koszty, możliwości darmowej dostawy. Czuły się niezręcznie, ale sądziły, że mogą

Wzmienić nastawienie mężczyzn w tej sprawie. Niektórzy z nich mówili, żeby się cieszyły, że na stadionach są toalety, albo że kobiet wogóle na trybunach piłkarskich być nie powinno, inni oskarżali je o ośmieszanie etosu sportowej walki na stadionach. Zwłaszcza starszym mężczyznom trudno było zrozumieć sens kampanii „On The Ball”.

Mężczyźni ganili kobiety za to, że te nie przychodzą na mecze z tamponami.

– Pytali, czy kobiety nie wiedzą, kiedy dostaną okres. Myśleli, że są świadome tego, kiedy nadejdzie miesiączka, awzwiązku z tym powinny być przygotowane. Czy oni myślą, że to działa jak w zegarku? – mówi Orlaith Duffy. Ale i tak najczęściej pojawiał się argument, że jeśli ktoś może sobie pozwolić na bilet na mecz, to stać go też na tampon.

Trio z Glasgow bez trudu obala ten zarzut. Po pierwsze, za ręczniki i mydło w toalecie jakoś nikt nie płaci. Po drugie, wiele klubów przeznacza pewne pule biletów na różne cha- rytatywne inicjatywy. Osoby, które przychodzą na mecz, nie muszą w takim przypadku płacić za wejście czy za transport. Wśród nich są też młode dziewczyny.

– Kobiety zasługują na darmowe podpaski i tampony bez względu na to, jaka jest ich finansowa pozycja – mówi wBBC Erin.

Skarpetki i gazety

Kwestia finansów to jeden z bodźców do działania. Organizacja Bloody Good Period wyliczyła, że na artykuły higieniczne związane zmenstruacją kobiety wydają w życiu średnio 4,8 tys. funtów.

Przeprowadzone przez Plan International UK badania przytoczone w angielskich mediach wskazują, że w grupie wiekowej 14-21 lat (przeprowadzono je na tysiącosobowej próbie) jedna na dziesięć kobiet czy dziewczynek od czasu do czasu nie była w stanie pozwolić sobie na zakupienie podpasek czy tamponów, a 12 proc. było zmuszonych zastępować któryś z tych artykułów np. gazetą czy skarpetkami. 49 proc. miewało w szkole nieobecności z powodu okresu.

Wsierpniu br. szkocki rząd ogłosił, że uczennice i studentki w szkołach, college’ach i na uniwersytetach będą miały dostęp do darmowych artykułów higienicznych.

Dziewczyny z „On The Ball” idą za ciosem, nie odpuszczają. Do trzech fanek Celticu odezwały się kolejne kluby.

– To drobna rzecz dla klubu, by powiedzieć, że widzi kobiety fanki, widzi nasze potrzeby, i wyjść im naprzeciw – podsumowuje Erin Slaven. – Jeszcze 30 lat temu byłoby to nie do pomyślenia, że w zdominowanym przez mężczyzn sporcie będziemy mówić o menstruacji.

Do akcji dołączyły trzy zespoły z najlepszej ligi świata – Premier League: Brighton, Huddersfield Town i Fulham. Atakże: 1874 Northwich, AFC Liverpool, Altrincham, Barnsley, Bristol Rovers, Celtic, City of Liverpool FC, Clapton CFC, Crawley Town, Curzon Ashton, Dundee United, Exeter City, Kilmarnock, Linlithgow Rose, Mossley AFC, Motherwell, Northampton Town, Oldham Athletic, Oxford United, Peterborough United, Queen of the South, Rochdale, St Roch’s, Tranmere Rovers, West Didsbury & Chorlton, West Bromwich Albion.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.