ZOSTAŁO NAM TYLKO 12 LAT

Składamy odpowiedzialność za swoje życie na barki rządów i korporacji. A tam też pracują ludzie, którzy myślą, że za pieniądze można kupić życie

Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy - - FELIETON - Dorota Sumińska

grudniu prawie wszyscy w naszym kraju żyją świętami Bożego Narodzenia. Co położyć pod choinką, a co na niej zawiesić? Co postawić na stole i kogo do tego stołu zaprosić? Co roku to samo i tak samo, czasem zmienia się krąg biesiadników. Jedni odchodzą, inni się rodzą. Normalka.

Czy będzie tak do końca świata? To zależy, co rozumiemy jako koniec. Ostatnie badania dotyczące ziemskiego ekosystemu nie są optymistyczne. W 2018 roku globalna temperatura na naszej planecie podniosła się o jeden stopień Celsjusza. Do tego, by życie na Ziemi zamarło, potrzeba już tylko pół stopnia. Gospodarując tak jak do tej pory, ludzkość osiągnie ten pułap za 12 lat.

Tak, jeśli nie zmienimy, i to radykalnie, cywilizacyjnych nawyków, zostanie nam tylko 12 wigilijnych wieczorów.

WDla mnie to nie nowina, wiedziałam, że dążymy do całkowitej zagłady, ale nie spodziewałam się jej aż tak szybko.

Dziwi mnie jeszcze bardziej, że ta zatrważająca wiadomość prawie nie robi na nas wrażenia. Jak ślepcy gonimy „złotego cielca”, choć nie najemy się złotem, gdy zapanuje głód. Zachowujemy się jak kompletnie nieświadome istoty, składając odpowiedzialność za swoje życie na barki rządów, organizacji i korporacji. Tam też pracują ludzie, którzy myślą, że za pieniądze można kupić życie.

Czy przeciętny zjadacz chleba może zatrzymać wehikuł zagłady? Może, tak samo jak zjadacz ryżu, makaronu czy ziemniaków. Zjadacz mięsa – już nie. Pisałam wielokrotnie, że najgorszym trucicielem naszej planety jest przemysł produkujący żywność pochodzenia zwierzęcego. Zanim udręczeni niewolnicy przeznaczeni na mięso zginą w rzeźniach, oddychają i wydalają, wysyłając do atmosfery miliony ton dwutlenku węgla i metanu dziennie. To zupełnie wystarczy, by w ciągu 12 lat zniszczyć ziemskie życie. Całe, a więc i nasze. Można by uznać, że to zemsta zwierząt zza grobu, ale dlaczego tak okrutna dla nich samych?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.