TVP zwalnia za feministki w Opolu

Chodzi o zespół Girls on Fire, którego utwór „Siła kobiet” stał się nieformalnym hymnem ostatnich protestów kobiet. W radzie artystycznej, która dopuściła grupę do udziału w festiwalu Opole 2018, zasiadał z ramienia TVP Piotr Pałka. Za to stracił pracę.

Gazeta Wyborcza - - WYDARZENIA - PIOTR GUZIK, MATEUSZ MAJNUSZ

Pałka był kierownikiem redakcji rozrywki w biurze programowym TVP i jednym z dwóch przedstawicieli telewizji w radzie artystycznej festiwalu Opole 2018.

– Jestem zszokowana, że doszło do takiej sytuacji. Powtórzę raz jeszcze, że tekst piosenki jest uniwersalny, nie ma tu politycznej agitacji, a przesłanie jest ponadczasowe – wyjaśnia Marta Dzwonkowska z Girls on Fire. Grupa wzięła udział w Debiutach, jednym z piątkowych koncertów.

W czwartek późnym wieczorem centrum informacji TVP oświadczyło, że piosenki do Debiutów dobierała rada, która oceniała wyłącznie wartość artystyczną utworu, „tzn. słowa i muzykę, a nie teledysk”. „W opinii Biura Prawnego Telewizji Polskiej sam tekst oraz warstwa muzyczna piosenki »Siła kobiet« nie stoją w sprzeczności z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, nie naruszają innych praw ani nie obrażają niczyich uczuć. TVP jednocześnie rozumie krytykę pod adresem TELEDYSKU do piosenki [pojawiają się w nim nawiązania do »czarnych marszów«]. Teledyski wideo do wybranych przez Radę utworów nie stanowią jednak integralnej części festiwalowego utworu i nie są przez TVP publikowane ani promowane” – czytamy w komunikacie.

W dalszej części TVP stwierdza mimo wszystko, że od swoich pracowników oczekuje „wyjątkowej wyobraźni, wrażliwości i wnikliwości, tak aby nie wzbudzać niepotrzebnych kontrowersji i nie dawać nikomu asumptu do kreowania negatywnych emocji”. „Dlatego TVP rozwiązała umowę z pracownikiem, który delegowany do Rady Artystycznej Festiwalu nie dołożył należytej staranności, by zapobiec zaistniałej sytuacji” – informuje TVP.

Sam Pałka nie chciał komentować sprawy swojego zwolnienia. Podobnie postąpił opolski ratusz, bo to „wewnętrzna sprawa TVP”.

Zakwalifikowanie Girls on Fire na festiwal w Opolu od dłuższego czasu wywołuje oburzenie prawicy. W sieci powstała nawet petycja, by grupę usunięto z Debiutów. Podpisało się pod nią ponad 20 tys. osób. Listy w tej sprawie płyną zarówno do TVP, jak i do opolskiego ratusza.

W czwartek wieczorem apel o wycofanie zespołu skierowała do telewizji publicznej Anna Sobecka, posłanka PiS i członkini rady programowej TVP. „Utwór »Siła kobiet« był nieoficjalnym hymnem na czarnych protestach skupiających zwolenników zabijania dzieci nienarodzonych. Moje oburzenie jest tym większe, że utwór nie został wybrany głosami słuchaczy, ale decyzją Rady Artystycznej festiwalu – napisała Sobecka. – Brak reakcji w tej sprawie bardzo mocno nadszarpnie wizerunek TVP oraz spowoduje, że miliony Polaków stracą zaufanie do Telewizji Publicznej, która z założenia powinna być misyjna, wychowawcza i promować dobre wzorce”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.