CEL: MAFIA ŚMIECIOWA

Drony nad składowiskami odpadów, 600 nowych inspektorów ochrony środowiska, nawet 1 mln zł kary za nielegalne składowanie. Tak rząd będzie walczyć z „mafią śmieciową”.

Gazeta Wyborcza - - PIERWSZA STRONA - DOMINIKA WANTUCH

Drony nad wysypiskami, nawet 1 mln zł kary za nielegalne składowanie i 600 nowych inspektorów ochrony środowiska, którzy już nie będą musieli uprzedzać o wizycie tydzień wcześniej. Kontrole samochodów z odpadami, lewe wysypiska zamykane od ręki i wysokie kary. Ministerstwo Środowiska bierze się za podpalaczy śmieci

– Większość pożarów składowisk odpadów to nie przypadek. Przez wiele lat obszar ochrony środowiska był traktowany w Polsce po macoszemu. Sprawy sądowe umarzano ze względu na niską szkodliwość czynu – mówił w piątek wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. I resort środowiska zamierza to zmienić, bo od początku roku wybuchło już ponad 70 pożarów na wysypiskach i składowiskach śmieci. Płonęły opony, sprasowane karoserie samochodów, chemikalia, odpady komunalne, plastiki. Część tego trafiła do Polski nielegalnie z zagranicy. Pożary to sposób na pozbycie się hałd śmieci i zrobienie miejsca na nowe. Do atmosfery ulatuje jednak gigantyczna ilość toksycznych substancji, a rząd mówi wprost o „mafii śmieciowej”. Jak będzie z nią walczyć? Ministerstwo Środowiska przedstawiło właśnie szczegóły zmian przepisów dotyczących gospodarowania odpadami i inspekcji ochrony środowiska.

Resort chce wzmocnienia kompetencji Inspekcji Ochrony Środowiska. Inspektorzy nie będą musieli, jak dotychczas, uprzedzać siedem dni wcześniej o planowanej kontroli składowisk. Kontrole będą mogły być prowadzone o każdej porze dnia i nocy, 7 dni w tygodniu. Inspektorzy będą mogli wejść na teren składowiska i przeszukać pomieszczenia.

Inspekcja środowiska z nowymi uprawnieniami

Składowiska mają być kontrolowane za pomocą dronów, a właściciele firm składujących śmieci będą mieć obowiązek monitoringu terenu.

– Ma to ułatwić nadzór nad składowiskami, a w wypadku pożaru pomoże ustalić przyczynę i sprawców – zaznacza minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Gdy podczas kontroli okaże się, że działalność składowiska może zagrażać zdrowiu lub środowisku, inspektorzy będą mogli natychmiast je zamknąć. Z pomocą policji będą też mogli zatrzymywać i kontrolować pojazdy transportujące odpady. Dotąd zaplombowane ciężarówki wypełnione odpadami trafiały niesprawdzane na składowiska, gdzie wyładowywano transport. Wszystko odbywało się poza jakąkolwiek kontrolą. Dlatego resort środowiska planuje zatrudnienie do kontroli składowisk 600 nowych inspektorów i wyda na to ok. 113 mln zł. Zyski z ograniczenia działalności szarej strefy śmieciowej szacuje jednak na 1,6 mld zł.

Wszystkie składowiska z limitami przyjęć

Zmienią się też przepisy o uzyskiwaniu pozwoleń i prowadzeniu punktów składowania i przetwarzania odpadów. Przede wszystkim nowe regulacje skracają czas magazynowania odpadów z 3 lat do roku oraz określają maksymalną masę odpadów, które mogą zostać zgromadzone na danym składowisku. Łączna masa wszystkich śmieci nie będzie mogła być większa niż połowa pojemności instalacji.

W wypadku dużych instalacji magazynowania odpadów (powyżej 3 tys. ton) to marszałek województwa, a nie – jak dotąd – starosta będzie wydawać pozwolenia na taką działalność.

Firmy przetwarzające odpady będą musiały także mieć gwarancje finansowe. – Gwarancja ustanawiana będzie przed rozpoczęciem działalności i obejmie zbieranie, magazynowanie i przetwarzanie odpadów aż do zakończenia działalności w zakresie gospodarowania odpadami, co zapobiegnie porzucaniu odpadów po zakończeniu działalności – wyjaśnia minister Kowalczyk.

Kary za niezgodne z prawem gromadzenie i przetwarzanie odpadów mają wynosić od 1 tys. do 1 mln zł.

W sprawę wyjaśnienia dotychczasowych pożarów składowisk rząd zaangażował ABW. Na razie jednak wybuchają kolejne pożary wysypisk – ostatni w czwartek w Bytomiu.

Pożar składowiska odpadów w Zgierzu pod Łodzią, 26 maja 2018 r. Chmura toksycznego dymu miała kilkanaście kilometrów

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.