WYDARZENIA W SKRÓCIE

Gazeta Wyborcza - - WYDARZENIA - ADA, LES, KOSPA, KJ

PRACA Na „śmieciówce” do związku

Sejm wykonał wyrok Trybunału Konstytucyjnego i uchwalił prawo zezwalające osobom na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionym wstępować do związków zawodowych. W 2015 roku TK uznał, że uzależnianie możliwości wstępowania do związków zawodowych od stosunku prawnego łączącego pracownika z pracodawcą jest niezgodny z konstytucją. Zleceniobiorcy czy samozatrudnieni świadczący usługi na rzecz firm i niezatrudniający innych osób powinni mieć konstytucyjne prawo do zrzeszania się – bo liczy się nie forma zatrudnienia, ale sam fakt wykonywania pracy zarobkowej.

WŁASNY BIZNES Sukcesja w firmie

Firma „nie umrze” wraz ze śmiercią właściciela – Sejm przyjął ustawę o sukcesji. Zakłada ona powołanie instytucji zarządcy sukcesyjnego, który będzie mógł pełnić funkcję prezesa i podejmować wszystkie decyzje dotyczące firmy. Jednak gdyby chciał np. sprzedać cenną nieruchomość czy linię produkcyjną, będzie potrzebował zgody spadkobierców lub sądu. Zarząd sukcesyjny będzie mógł trwać dwa lata, a zarządcą będzie mogła zostać dowolna osoba, np. spadkobierca albo profesjonalny menedżer.

POLITYKA Kaczyński wyszedł ze szpitala

Prezes PiS opuścił w piątek szpital przy ul. Szaserów w Warszawie. „Ma się coraz lepiej” – poinformowała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jarosław Kaczyński ma problemy z kolanem, ale planowana operacja nie odbyła się, bo wdała się infekcja bakteryjna .„ Trzy dz ie sto siedmiodniowa hospitalizacja, umożliwiająca pełną obserwację, diagnostykę oraz leczenie zabiegowe, zachowawcze i usprawniające, doprowadziła do stabilizacji stanu zdrowia. Dalsze leczenie, w tym rehabilitacja, będą prowadzone w trybie ambulatoryjnym” – poinformowali lekarze.

ARMIA ORP „Sokół” zakończył służbę

W piątek w porcie wojennym w Gdyni-Oksywiu uroczyście opuszczono banderę na okręcie podwodnym ORP „Sokół”. Został on zwodowany w 1966 r., pod polską banderą pływał 16 lat. Jest jedną z pięciu jednostek typu Kobben, które w 2002 r. przekazała Polsce Norwegia. „Sokół” trafi do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.