18. PARADA RÓWNOŚCI!

Gazeta Wyborcza - - PIERWSZA STRONA - WOJCIECH KARPIESZUK

W sobotę kilkadziesiąt tysięcy osób przeszło ulicami Warszawy, by w radosnej atmosferze i przy dźwiękach muzyki upomnieć się o równe prawa dla wszystkich ludzi

Podczas sobotniej Parady Równości Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy) uderzył w alarmistyczne tony: „Program społeczny LGBT zyskuje na popularności w wyniku bierności konserwatywnej części społeczeństwa”. Wiem, skąd ta panika: Polska się zmienia. Marsze Równości odbędą się w tym roku w kilkunastu miastach. W niektórych – jak w Rzeszowie – pierwszy raz.

Pamiętam Parady Równości sprzed kilku lat, kiedy leciały w ich stronę butelki i kamienie. Szliśmy w kordonie policji w pełnym rynsztunku. W sobotę maszerowało ok. 45 tys. ludzi, protestów nie było.

Wszyscy politycy muszą się już liczyć z tęczą. Zmianę języka widać nawet u kandydata PiS na prezydenta Warszawy. Jeszcze kilka lat temu Patryk Jaki mówił, że „stolica Polski nigdy nie będzie gejowska”, a choć w sobotę stwierdził, że on patronatu Paradzie Równości jako prezydent stolicy nie udzieli, to natychmiast zastrzegł, że „Warszawa to miasto otwarte”.

Dotychczas nie do pomyślenia było, żeby w paradzie szli politycy PO, a w sobotę dumnie maszerowali z tęczowymi f lagami i wrzucali zdjęcia na Facebooka. Rafał Trzaskowski, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta stolicy, mówił ostatnio w „Kropce nad i”, że jako prezydent Warszawy chciałby udzielać ślubu parom jednopłciowym. Cztery lata temu takie słowa to byłby kosmos.

Przez lata organizatorom parady trudno było namówić korporacje do pojawienia się na tej imprezie. W tym roku dzięki gigantycznej reklamie Netflixa tęczowy był Dworzec Centralny. Tęczą oświetlił się Empik. Producent lodów Ben & Jerry’s zainstalował na placu Zbawiciela spryskiwacze i ref lektory, by na trzy dni wróciła tam (niemożliwa do podpalenia) tęcza.

Po raz pierwszy tęczowa f laga zawisła na miejskiej instytucji (Teatrze Powszechnym), po raz pierwszy paradę dostrzegli miejscy PR-owcy. Po imprezie na oficjalnym profilu Warszawy pojawiło się zdjęcie podświetlonego na tęczowo Pałacu Kultury z napisem: „Dobranoc, Warszawo. Kolorowych snów”. To drobiazg, ale miły gest, biorąc pod uwagę lata odmawiania patronatu paradzie przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Profile ambasad w mediach społecznościowych zalały fotografie idących w paradzie ambasadorów.

Bosak udostępnił zdjęcia ambasady USA, pisząc: „Dobrze, że możemy liczyć na najważniejszego sojusznika w sytuacji, kiedy w Waszyngtonie rządzą konserwatyści”.

Odpisałem: „Przegraliście. Trzeba się z tym pogodzić i żyć dalej”.

My wygraliśmy, bo na homofobii nie zbije się już w Polsce politycznego kapitału.

Wygraliśmy. W Polsce nie zbije się już politycznego kapitału na homofobii

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.