TALENTU MANUALNEGO NIE MIAŁEM

Gazeta Wyborcza - - Z DRUGIEJ STRONY - JACEK SZCZERBA

Wspominał: – Mój wielki autorytet, Aleksander Zelwerowicz, widząc mnie po raz pierwszy, stwierdził: „Głos dobry, ale nic poza tym”. A gdy na egzaminie powiedziałem dwa wiersze, machnął ręką: „Niech cię cholera, graj”.

Urodził się w 1929 r. w Białej Podlaskiej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na dwóch kierunkach – dyplomowanym aktorem został w 1953 r., reżyserem – 12 lat później.

Debiutował w 1953 r. w „Szczęściu Frania” Włodzimierza Perzyńskiego w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie. – Dyrektor Emil Chaberski przyjął mnie dość sceptycznie: „Wygląda pan nie najlepiej, ale może jakoś to będzie”. I było. Potem już nie byłem Romanem Kłosowskim, tylko zawsze kimś. A wtedy byłem Franiem w „Szczęściu Frania”. I zostałem Franiem do końca tego wyjazdu. Szczecińscy taksiarze Frania nawet wozili za darmo.

Był związany z warszawskimi teatrami. W latach 1976-81 kierował Teatrem Powszechnym w Łodzi, potem wrócił do Warszawy, grał w Teatrze Syrena. Uciekając przed zaszuf ladkowaniem, wybierał przemiennie role dramatyczne i komediowe.

W 1953 r. zadebiutował też w filmie – zagrał w „Trzech opowieściach” Czesława Petelskiego i „Celulozie” Jerzego Kawalerowicza. Niski, korpulentny, o donośnym głosie dostawał charakterystyczne role drugoplanowe. Jako Maliniak w „Czterdziestolatku” (1974-93) Jerzego Gruzy biegał za Stefanem Karwowskim po budowie, wołając: „Panie inżynierze, panie inżynierze”. Spiskował przeciwko swemu zwierzchnikowi, a mimo to publiczność go kochała. – Chociaż talentu manualnego nigdy nie miałem, to wyglądałem na robotnika, a nie na inżyniera. Moja osobowość pozwoliła ludziom polubić Maliniaka – mówił.

Marzył o zagraniu Wołodyjowskiego w ekranizacji „Trylogii”. Był aktywny zawodowo do 2016 r., kiedy problemy ze wzrokiem uniemożliwiły mu pracę. Ostatnie tygodnie życia spędził w ośrodku opiekuńczym niedaleko Łodzi. – Tata odszedł spokojnie – powiedział „Super Expressowi” syn aktora Antoni.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.