100 mln zł na muzeum u Rydzyka?

Czy Ministerstwo Kultury ma zamiar utworzyć w Toruniu papieskie muzeum wspólnie z fundacją o. Rydzyka? Posłowie Nowoczesnej i PO składają interpelacje w sprawie dokumentu, który ujawnił tygodnik „Nie”.

Gazeta Wyborcza - - KRAJ - WITOLD MROZEK, TOMASZ CIECHOŃSKI

– Chcemy zapytać, skąd nagle wzięły się pieniądze na tę instytucję – mówi poseł Krzysztof Mieszkowski, współautor przygotowywanej interpelacji Nowoczesnej. – Przypominamy, że Rydzyk to oligarcha, który z różnych publicznych funduszy dostał na powiązane z nim instytucje już ponad 80 mln zł. Rydzyk stawia muzeum papieżowi, który krytykował go za antysemityzm. Rydzyk był przeciw wejściu do UE, a Jan Paweł II był za. Rydzyk na marce Jana Pawła II robi skok na kasę, to jego główny cel.

Interpelację złożył już także Arkadiusz Myrcha. Toruński poseł PO pyta m.in., czy prawdą jest, że przeznaczony na inwestycję ma być grunt, który kilka miesięcy wcześniej zakonowi redemptorystów przekazał z 85-procentową bonifikatą PiS-owski wojewoda.

Projekt umowy o współprowadzeniu przyszłego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II przez resort kultury i fundację Lux Veritatis opublikowało „Nie”. Według dokumentu w ciągu trzech lat ministerstwo miałoby przekazać na muzeum 100 mln zł z budżetu państwa. Resort nie mógłby samodzielnie zmieniać dyrektora muzeum.

Związana z Radiem Maryja organizacja włoży do wspólnego interesu koncepcję architektoniczną o wartości 2,5 mln zł oraz zbiory wycenione przez „niezależnego eksperta” na 101 mln zł. A także prawo użytkowania kaplicy i biblioteki uczelni Rydzyka.

„Założyciel prywatny”, jak w pierwszej wersji umowy nazywano fundację, ma też przekazać toruńskie grunty, które wcześniej pozyska od zakonu redemptorystów, do którego należy Rydzyk. Wymienione w umowie działki odpowiadają terenom między dwoma budynkami wzniesionymi przez twórcę Radia Maryja: kościołem i Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej.

Muzeum miałoby prezentować „ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski” oraz postaci wybitnych Polaków, w szczególności św. Jana Pawła II. Miałoby też upowszechniać wyniki badań na temat „postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej”.

Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Toruniu, potwierdziła, że fundacja Lux Veritatis 30 kwietnia złożyła wniosek o pozwolenie na budowę „zespołu zabudowy muzealno-audytoryjnej i naukowo-twórczej”. Czeka na rozpoznanie.

W historii edycji ujawnionego pliku pojawiają się nazwiska dwojga radców prawnych Ministerstwa Kultury, a także pracowników ministerialnych departamentów: finansowego i dziedzictwa. Jest też Lidia Kochanowicz-Mańk – dyrektorka Lux Veritatis zwana „księgową Rydzyka”.

Ministerstwo w tej sprawie odpowiada niejasno.

„Publikacja tygodnika >>Nie<< zawiera nieprawdziwe informacje. MKiDN nie komentuje informacji pochodzących z niewiarygodnych źródeł” – odpisało nam natychmiast biuro prasowe Ministerstwa Kultury, gdy wysłaliśmy pytania. Gdy zapytaliśmy, jakie konkretnie nieprawdziwe informacje znalazły się w tekście, zamilkło. Milczy też fundacja Lux Veritatis.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.