Tak się zmienia amerykańska polityka

Muzułmanki na Kapitolu, gubernator gej.

Gazeta Wyborcza - - ŚWIAT - MACIEJ CZARNECKI

Wtorkowe wybory do Kongresu były pod wieloma względami przełomowe.

W wyborach do Izby Reprezentantów, Senatu i na gubernatorów startowała rekordowa liczba kobiet. Na razie na pewno wywalczyły 92 fotele w Izbie Reprezentantów (w poprzedniej kadencji 84). O stanowiska ubiegało się wielu kandydatów z mniejszości. Widać też zmianę pokoleniową. Polityka w USA robi się coraz bardziej różnorodna, za co odpowiadają przede wszystkim Demokraci. Oto najciekawsze precedensy.

Alexandria Ocasio-Cortez została w wieku 29 lat najmłodszą kobietą wybraną do Kongresu. Głosi lewicowe hasła i odwołuje się do społeczeństwa obywatelskiego. W nakręconym w jej mieszkaniu spocie wyborczym przekonywała: „Po kobietach takich jak ja nikt się nie spodziewa, że będą kandydować”. Gwiazdą Demokratów jest od czerwca, gdy pokonała w prawyborach dwukrotnie starszego kongresmena Joe Crowleya.

Rashida Tlaib i Ilhan Omar to pierwsze muzułmanki w Izbie Reprezentantów. Mająca palestyńskie korzenie Tlaib zasiadała w legislaturze Michigan. Zasłynęła w 2016 r., gdy na wiecu Trumpa zapytała go, czy kiedykolwiek czytał konstytucję. Omar ma somalijskie pochodzenie, zasiadała w legislaturze Minnesoty. Obie głoszą lewicowe hasła, domagając się m.in. płacy minimalnej w wysokości 15 dol. za godzinę.

Sharice Davids i Deb Haaland zostały pierwszymi rdzennymi Amerykankami na Kapitolu. Davids to prawniczka i była zawodniczka MMA, teraz zapisała się w historii także jako pierwsza lesbijka, która dostała się do Kongresu z Kansas. Haaland wywalczyła mandat w Nowym Meksyku.

Jared Polis to pierwszy zdeklarowany gej wybrany na gubernatora. Będzie rządził w Kolorado. Chce m.in. zaostrzenia kontroli nad posiadaniem broni i zniesienia kary śmierci. Ponadto Marsha Blackburn została pierwszą senatorką z Tennessee, Veronica Escobar i Sylvia Garcia – pierwszymi latynoskimi kongresmenkami z Teksasu, a Kristi Noem – pierwszą kobietą gubernatorem w Dakocie Południowej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.