Więcej taniego gazu z USA dla Polski

PGNiG podpisało z amerykańską firmą Cheniere kontrakt na dostawy przez 24 lata skroplonego gazu z USA. Amerykański gaz dla Polski jest do 30 proc. tańszy od gazu z Rosji.

Gazeta Wyborcza - - GOSPODARKA - ANDRZEJ KUBLIK

W czwartek w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i sekretarza energii USA Ricka Perry’ego koncern PGNIG podpisał z amerykańską firmą Cheniere kontrakt na dostawy przez 24 lata skroplonego gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych do gazoportu w Świnoujściu. Firma Cheniere, która jest pierwszym i największym amerykańskim eksporterem LNG, już w czerwcu zeszłego roku dostarczyła pierwszy ładunek amerykańskiego skroplonego gazu do Polski.

Zgodnie z podpisanym w czwartek kontraktem od 2019 r. w ciągu czterech latach Cheniere ma dostarczyć łącznie 0,5 mln ton LNG. Potem te symboliczne dostawy wzrosną: od 2023 r. PGNiG ma kupować przez 20 lat od Cheniere 1,45 mln ton LNG (prawie 2 mld m sześc.) rocznie. Amerykańska firma będzie też odpowiadać za dostarczenie gazu do Świnoujścia ze swoich eksportowych terminali Sabine Pass i Corpus Christi nad Zatoką Meksykańską.

Sojusz, o jakim marzył Lech

– Cieszę się, że ta współpraca [z USA] rozwija się również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Mogę powiedzieć śmiało: to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie, to jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, o którym marzył kiedyś prezydent Lech Kaczyński – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– Dywersyfikacja źródeł energii równa się sile polskiej gospodarki, przywódcy tego kraju zdają sobie z tego sprawę. Chciałbym skłonić głowę za to, że państwo rozumiecie, jak ważna jest dywersyfikacja – stwierdził sekretarz energii USA Rick Perry, który w czwartek rozpoczął wizytę w Warszawie. – Jesteśmy dumni, że jesteśmy waszymi partnerami – podkreślił.

– To jest sygnał dla całej Europy, że w ten sposób można rozwijać przyszłość Europy, bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikować źródła energii. To jest wspaniały dzień dla Europy – skomentował Perry umowę PGNiG z firmą Cheniere.

W czwartek amerykański sekretarz energii podpisał z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim deklarację o wzmocnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. W piątek Rick Perry odwiedzi jeszcze gazoport w Świnoujściu, skąd poleci na rozmowy do Czech oraz na Węgry i Ukrainę.

Z USA taniej niż z Rosji

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił, że kontrakty na dostawy skroplonego gazu z USA zapewniają stabilność dostaw i są konkurencyjne cenowo. Przypomniał przy tym, że od czasu wejścia Polski do UE Gazprom już siedem razy wstrzymywał dostawy gazu do Polski.

– Podpisujemy różne umowy na LNG z firmami z USA. Wszystkie mają jedną cechę wspólną: są 20-30 proc. tańsze niż obecnie kupowany gaz z Rosji – powiedział szef PGNiG. W rozmowie z dziennikarzami Piotr Woźniak podkreślał, że ta niższa cena amerykańskiego LNG uwzględnia już koszty transportu gazu z USA.

W połowie października PGNiG podpisało 20-letnie kontrakty z amerykańską firmą Venture Global LNG na zakup 2 mln ton LNG rocznie, począwszy od 2022 r. Ten surowiec polski koncern będzie mógł sprowadzać do Świnoujścia, ale także sprzedawać na innych rynkach, płacąc za jego transport do odbiorcy.

Już wtedy prezes Woźniak ujawnił, że za gaz od Venture Global LNG polska firma zapłaci ponad 20 proc. taniej niż za surowiec kupowany od Gazpromu.

Rosja w szoku

To wywołało wstrząs w Rosji. Nawet premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Brukseli utrzymywał, że USA nie przebiją ceną gazu z Rosji – nawet rosyjskiego LNG. „Doskonale rozumiemy, że dowolny gaz dostarczany z USA będzie o 40 proc. droższy niż gaz dostarczany z Federacji Rosyjskiej po prostu z powodu logistyki tego procesu. Mam na myśli zarówno gaz z gazociągów, jak i LNG” – zapewniał w Brukseli premier Rosji.

Informacja o czwartkowej umowie PGNiG z firmą Cheniere natychmiast znalazła się na czołowym miejscu w serwisie rosyjskiej rządowej agencji TASS.

Tymczasem w czwartek prezes Woźniak zapowiedział, że PGNiG planuje podpisanie dwóch kolejnych umów na dostawy skroplonego gazu. Jedną z nich polska firma może podpisać z amerykańską firmą Sempra Energy. W czerwcu PGNiG podpisało z nią list intencyjny w sprawie zakupu przez 20 lat 2 mln ton LNG rocznie z terminalu w Teksasie, który ma rozpocząć działalność w 2023 r.

Obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda powiedział: „To jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, o którym marzył kiedyś prezydent Lech Kaczyński”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.