Rosyjski szpion w Austrii

Gazeta Wyborcza - - ŚWIAT - MICHAŁ KOKOT

1 RP Austriacy złapali emerytowanego pułkownika armii, który przez dwadzieścia lat miał szpiegować na rzecz Rosjan. Kanclerz Sebastian Kurz zapowiada wyciągnięcie konsekwencji wobec Rosji, z którą do tej pory pielęgnował przyjazne relacje. 70-letni pułkownik austriackiej armii wprawdzie był na emeryturze, ale dostęp do rozmaitych tajemnic państwowych miał mieć jeszcze do tego roku. O jego działalności poinformowała w czwartek wieczorem bulwarówka „Kronen Zeitung”. Szpieg rzekomo działał od lat 90., a w sumie za swoją działalność miał dostać od Rosjan nie mniej niż 300 tys. euro.

Już w piątek kanclerz Kurz wraz z ministrem obrony Mario Kunaskiem potwierdzili rewelacje gazety. Dodali, że szpieg zajmował się m.in. przekazywaniem Rosjanom informacji związanych z uzbrojeniem austriackiej armii, rysowaniem profilów osobowościowych wysokich rangą dowódców oraz szczegółami związanej z migracją sytuacji w kraju związanej. Kunasek powiedział również, że przy szpiegu znaleziono sprzęt dostarczony przez Rosjan, za którego pośrednictwem się z nimi komunikował (szczegółów jednak nie zdradził).

Austriacy dostali informacje o działalności rosyjskiego szpiega od „zaprzyjaźnionego wywiadu innego państwa” – powiedział Kurz. Stwierdził, że nielegalna działalność Rosjan w Austrii jest nie do zaakceptowania i że będzie miała poważne konsekwencje dla stosunków między obydwoma krajami.

Austriackie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało na poniedziałek na dywanik rosyjskiego ambasadora. Moskwa stwierdziła, że nic nie wie o zatrzymanym mężczyźnie. Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych, powiedział nawet, że jest „niemiło zaskoczony” oskarżeniami Wiednia. Austriaccy dyplomaci otrzymali zaś oficjalną notę protestacyjną od Rosjan.

Dyplomatyczne retorsje Rosjan są odpowiedzią na kroki Wiednia. Zaplanowaną na początku grudnia wizytę do Moskwy w związku z wybuchem afery odwołała Karin Kneissl, austriacka minister spraw zagranicznych. W sierpniu świat obiegły zdjęcia, jak na jej weselu tańczył z nią prezydent Władimir Putin.

Austriacy, których armia nie jest członkiem NATO, pielęgnowali dotąd przyjazne stosunki z Rosjanami. Wiedeń nie zdecydował się na wydalenie rosyjskich dyplomatów po zabójstwie przez wojskowy wywiad GRU Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii. W geście solidarności większość krajów UE oraz Stany Zjednoczone wydaliły wówczas od kilku do nawet kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.