Spadają rejestracje aut na prąd, rosną diesli

Gazeta Wyborcza - - GOSPODARKA - ANDRZEJ KUBLIK

W ostatnim kwartale Polska była jedynym państwem UE, w którym jednocześnie skurczyły się rejestracje nowych aut na prąd i wzrosły rejestracje aut z silnikami Diesla. Według Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) w trzecim kwartale w Polsce zarejestrowano po raz pierwszy 286 sztuk samochodów osobowych z napędem elektrycznym (wyłącznie na prąd i hybrydowych z wtyczką), czyli 12,3 proc. mniej niż przed rokiem.

Oprócz Polski spadek rejestracji nowych aut elektrycznych zanotowano tylko w Austrii, Belgii i na Słowacji, a w pozostałych państwach Unii – wzrost.

W całej UE w ostatnim kwartale zarejestrowano po raz pierwszy prawie 72 tys. samochodów osobowych o napędzie elektrycznym, co stanowi wzrost o 30 proc., licząc rok do roku.

– Sprzedaż aut elektrycznych nie będzie rosła, dopóki w Polsce nie zostaną wprowadzone pakiety wsparcia, takie jak w Europie Zachodniej. Infrastruktura do ładowania takich aut także wymaga rozwoju – powiedział nam Wojciech Drzewiecki, szef firmy analitycznej Samar.

Uchwalona na początku roku ustawa o elektromobilności przewiduje ulgi podatkowe dla nabywców aut na prąd i dofinansowanie ich obowiązkowych zakupów przez urzędy państwowe i samorządy. Jednak przepisy o takiej pomocy publicznej nie weszły jeszcze w życie, bo ocenia je Komisja Europejska. Wojciech Drzewiecki nie wykluczył, że część przedsiębiorców odwleka zakup aut na prąd, czekając na zatwierdzenie ulg podatkowych przez Brukselę.

W Europie Zachodniej coraz bardziej na popularności tracą auta z silnikami Diesla, których spaliny zawierają szkodliwe dla zdrowia tlenki azotu. W ostatnim kwartale w UE zarejestrowano po raz pierwszy 1,2 mln nowych aut z silnikami Diesla, ponad 18 proc. mniej niż przed rokiem.

Pod tym względem Polska jest także wyjątkiem w Europie. W ostatnim kwartale zarejestrowano u nas 31,8 tys. nowych aut z silnikami Diesla, 4,3 proc. więcej niż przed rokiem. Poza Polską rejestracje nowych aut z silnikami Diesla wzrosły jedynie w Bułgarii.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.