Ta bokserska sobota

Gazeta Wyborcza - - KULTURA -

Gala w Gliwicach. Transmisja w TVP Sport od 20. Walka Szpilka – Wach ok. 22.30.

Gala w Manchesterze. Transmisja w Polsacie Sport od 20. Walka Oleksandr Usyk – Tony Bellew po 22.

Gala w Chicago. Transmisja w TVP Sport od 4. Walka Krzysztof Głowacki – Maksim Własow ok. 4.55. deskach jeszcze przed straszliwym nokautem z ręki Wildera, który normalnego człowieka pewnie by zabił, a u boksera może spowodować zmiany neurologiczne w mózgu. Po tamtej przegranej pobił go Kownacki i pojawiły się w środowisku pięściarskim wątpliwości, czy aby nie jest już – jak mówią zawodnicy – naruszony. Czyli taki, którego nie trzeba uderzyć szczególnie mocno, aby się przewrócił.

Szpilka rok temu rozpoczął pracę z trenerem Andrzejem Gmitrukiem i zapewnia, że bardzo poprawił obronę. Jednak jego sympatykom nadal nie daje spokoju pewna dziwna przypadłość, szkodliwy nawyk. Otóż w boksie bardzo często pięściarze po otrzymaniu mocnego uderzenia albo kręcą przecząco głową, albo próbują się uśmiechnąć, albo rozkładają ręce – aby pokazać rywalowi, że takie ciosy to dla nich pestka. Ale robią to jedynie wtedy, gdy sytuację mają pod kontrolą. Szpilka poszedł trochę inną drogą i wciąż za ten wybór płaci. Wydaje się, że w ogniu walki (zwłaszcza gdy jest przy linach) przestaje kontrolować swoje reakcje i opuszcza ręce oraz unosi wyżej brodę także wtedy, gdy już powinien być schowany za szczelną gardą.

Ostatnio zaczął pracować z psychologiem i mówi, że wszystkie kryzysy ma za sobą. – Dorosłem, już nie można mnie sprowokować. Koncentracji nie stracę nawet na sekundę – powiedział.

Jeśli jednak ją straci, a Wachowi uda się go znokautować, będzie się musiał poważnie zastanowić nad swoją przyszłością. – Będę pierwszym, który doradzi Arturowi zakończenie kariery – mówił „Wyborczej” Andrzej Wasilewski, jego długoletni promotor.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.