Finał Akademii Opowieści

Gazeta Wyborcza - - KRAJ - ALINA POSPISCHIL

Czytelnicy „Wyborczej” przysłali blisko 600 wspomnień. Mówiły o lekarkach, nauczycielach, inżynierach, związkowcach i sołtysach. Bohaterowie wydawali gazety, zakładali kółka rolnicze, ocalali archiwa, uczyli przemilczanej historii, ale przede wszystkim inspirowali innych.

Wczoraj na UMCS w Lublinie Adam Michnik nagrodził wyróżnionych. Małgorzata Kozieł opisała swoją babcię Florentynę Walencik, która jako akuszerka przyjęła tysiące porodów i uczyła młode matki, jak opiekować się noworodkami. Jakub Krüger, zdobywca drugiej nagrody, opowiedział historię listów, które mama Elżbieta w tajemnicy kierowała do Basi – koleżanki autora aresztowanej w 1985 r. za działalność opozycyjną.

Za najciekawszą jury uznało jednak opowieść o Stanisławie Fenrychu. Pani Joanna Ciechanowska-Barnuś (na zdjęciu) opisała życie przedsiębiorcy, który niedługo po odzyskaniu niepodległości kupił majątek Pudliszki. Za historię z keczupem w tle otrzymała ponad 5 tys. zł.

– Bez indywidualnych historii swoich przodków nie będziemy rozumieli siebie. Bo historie zawarte w Akademii Opowieści pokazują nie tylko to, z czego powinniśmy być dumni, ale skąd jest w nas tyle paskudztwa – mówił Adam Michnik.

Adam Michnik, redaktor naczelny „Wyborczej”, wręczył nagrody zwycięzcom drugiej edycji Akademii Opowieści. Konkurs przebiegał pod hasłem „Nieznani bohaterowie naszej niepodległości”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.