Gdańsk skreśli ks. Jankowskiego?

Koalicja Obywatelska, największy klub w gdańskiej radzie miasta, chce skreślenia ks. Henryka Jankowskiego z listy honorowych obywateli Gdańska.

Gazeta Wyborcza - - KRAJ - MICHAŁ TOKARCZYK

Głosy domagające się wymazania zmarłego w 2010 r. duchownego z przestrzeni publicznej wzbierają od poniedziałku. Tego dnia w „Dużym Formacie” ukazał się reportaż, którego bohaterka opisała, jak ks. Jankowski wielokrotnie molestował ją i jej brata, kiedy byli dziećmi. Z reportażu wynika, że molestowanych przez prałata dzieci mogło być znacznie więcej.

W dniu opublikowania reportażu zareagowała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która domaga się usunięcia pomnika księdza sprzed gdańskiej bazyliki św. Brygidy.

Koalicja Obywatelska, największy klub w gdańskiej radzie miasta, zastanawia się z kolei nad odebraniem ks. Jankowskiemu tytułu honorowego obywatela miasta. Został on mu nadany w 2000 r. Decyzję, czy złożyć taki wniosek, radni podejmą 10 grudnia.

– Musimy zareagować. Nie możemy pozwolić, aby taka osoba nosiła zaszczytny tytuł – zapewnia Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca rady miasta z KO. – Mówimy tutaj o krzywdzie dzieci i młodych ludzi. O ks. Jankowskim krążyły różne informacje, ale nigdy nie były tak porażające.

Problemu z kontrowersjami wokół prałata Jankowskiego nie ma Janusz Śniadek, przewodniczący gdańskich struktur PiS. – Mamy ikony „Solidarności” dużo bardziej kontrowersyjne od księdza prałata – wypalił na antenie Radia ZET.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.