Apel do koncernów

Minister Tchórzewski poprosi rady nadzorcze przedsiębiorstw energetycznych, by „dokonały audytu kosztów w kierunku wprowadzenia nadzwyczajnych procedur oszczędnościowych”. By złagodzić wzrost cen prądu „do minimum, na tyle, na ile można”.

Gazeta Wyborcza - - GOSPODARKA - GABRIELA ŁAZARCZYK

Za mniej niż miesiąc poznamy ceny prądu dla gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw na 2019 rok. Wiadomo już, że pierwszy raz od kilku lat należy się spodziewać znacznej podwyżki. Rząd już zapowiedział, że wszystkim Polakom różnicę zrekompensuje – ma to kosztować w przyszłym roku ok. 1,8 do 2,1 mld zł. W przygotowaniu jest też ustawa wspierająca małe i średnie przedsiębiorstwa, które ucierpią na wzroście cen prądu.

We wtorek na COP24 w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski przyznał, że na ten cel z budżetu też zostanie wydane ok. 2 mld zł. Źródła dopłat nie podał.

Z kolei Ministerstwo Przedsiębiorczości, które odpowiedzialne jest za ustawę o rekompensatach dla zakładów energochłonnych (ok. 300 firm), podaje, że ich źródłem będą przychody ze sprzedaży praw do emisji CO2. „Środki finansowe przeznaczone na wypłatę rekompensat za dany rok kalendarzowy stanowić będą nie więcej niż 25 proc. [tych] przychodów” – wyjaśnia „Wyborczej” biuro prasowe resortu.

Ekonomiści nie wykluczają, że podwyżki cen prądu od stycznia sięgną nawet 10-15 proc. Resort energii przekonuje, że nie przekroczą kilku procent, ale jeszcze do niedawna zapewniał, że w ogóle ich nie będzie, więc do tych obietnic też lepiej się nie przywiązywać. W czwartek minister Tchórzewski zapowiedział, że będzie dążył do zminimalizowania ich w kolejnym roku, a w tym celu m.in. zasugeruje koncernom energetycznym oszczędności.

Resort przygotowuje „wystąpienie do przewodniczących rad nadzorczych z prośbą o to, żeby dokonali audytu kosztów w kierunku wprowadzenia nadzwyczajnych procedur oszczędnościowych w przedsiębiorstwach celem sprowadzenia tych cen do minimum, na tyle, na ile można”. Nie omieszkał zaznaczyć, że wzrost cen prądu nie jest winą rządu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.