Złoty Glob nie dla „Zimnej wojny”

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przedstawiło wczoraj nominacje w 76. edycji Złotych Globów. Mimo oczekiwań „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego nie zdobyła nominacji w kategorii film obcojęzyczny. Rozdanie nagród 6 stycznia.

Gazeta Wyborcza - - KULTURA - NATALIA SZOSTAK

Złote Globy to najważniejsze – obok Oscarów – wyróżnienia przyznawane w Hollywood. Od Oscarów różni je to, że dotyczą także produkcji telewizyjnych, a w kategoriach filmowych istnieje podział na dramaty i na komedie oraz musicale (dwa ostatnie gatunki są rozpatrywane w jednej kategorii).

Najwięcej nominacji – sześć – zdobył film „Vice” Adama McKaya (w tym dla najlepszego filmu komediowego/musicalu) o byłym wiceprezydencie USA Dicku Cheneyu, z Christianem Bale w roli głównej (spodziewana nominacja). Do polskich kin film wejdzie 11 stycznia. Po pięć nominacji zgarnęły „Faworyta”, „Green Book” i „Narodziny gwiazdy” (za pracę przy tym ostatnim Bradley Cooper jest nominowany i jako reżyser, i jako pierwszoplanowy aktor). Na cztery nagrody szansę mają „Mary Poppins powraca” i „Czarne bractwo. BlacKkKlansman”.

W kategoriach telewizyjnych dominuje „Zabójstwo Versace: American Crime Story” – cztery nominacje. Na podium jest ciasno, bo po trzy nominacje zdobyły: „Zawód: Amerykanin”, „ Barry”, „Homecoming”, „The Kominsky Method”, „Ostre przedmioty”, „The Marvelous Mrs. Maisel” oraz „Skandal w angielskim stylu”.

Wbrew oczekiwaniom nominacji w kategorii film obcojęzyczny nie zdobyła „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Najnowsze dzieło laureata Oscara za „Idę” zbiera za oceanem bardzo dobre recenzje, niedawno zdobyło nagrodę nowojorskich krytyków, bywa też wymieniane wśród faworytów w oscarowej rywalizacji.

Zamiast „Zimnej wojny” Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej doceniło filmy Nadine Labaki „Kafarnaum” (Liban/USA – o 12-letnim mieszkańcu Bejrutu, który pozywa rodziców za to, że się urodził), Lukasa Dhonta „Girl” (Francja – o dziewczynie urodzonej w ciele chłopca, która marzy o zostaniu baletnicą), Floriana Henckela von Donnersmarcka „Werk ohne Autor” (Niemcy – o 30 latach życia artysty, inspirowany biografią słynnego twórcy wizualnego Gerharda Richtera), Alfonso Cuaróna „Roma” (Meksyk/USA – historia młodych służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków) i Hirokazu Koreedy „Złodziejaszki” (Japonia – opowieść o rodzinie, która utrzymuje się z emerytury babci, dorywczych zajęć i drobnych kradzieży).

O tym, kto otrzyma nagrody, dowiemy się 6 stycznia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.