WYCZERPANI PRZEZ KASZEL

Gazeta Wyborcza - - PRZEZIĘBIENIE - JOANNA BUJAKIEWICZ

Dopada nas jesienią i ciągnie się tygodniami. Zamęcza w dzień, w nocy nie daje spać. Bywa uporczywy, duszący, mokry, suchy, zaklejający albo szczekliwy. Skąd się bierze kaszel? I czy są sposoby, żeby się go pozbyć?

Kaszel zwykle towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten fizjologiczny odruch oczyszcza nasze drogi oddechowe ze śluzu będącego lepką pułapką na smog, bakterie i wirusy. Można więc powiedzieć, że to zło konieczne, nasza wrodzona obrona przed nadmierną produkcją wydzieliny, która w stanach zapalnych jest szczególnie pobudzona.

Wyróżniamy kilka rodzajów kaszlu w zależności od czasu jego trwania i przyczyny.

OSTRY

Zwykle trwa do trzech tygodni. Nazywa się go także kaszlem poinfekcyjnym, bo najczęściej jest pozostałością po przebytej wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Przeważnie zanika samoczynnie i nie wymaga stosowania leków, ponieważ jest najczęściej spowodowany przejściową nadwrażliwością receptorów kaszlu z powodu ataku wirusów na nabłonek dróg oddechowych. Przy kaszlu poinfekcyjnym, podobnie jak w astmie, napady kaszlu nasilają się przy zmianach temperatury.

PRZEWLEKŁY

Utrzymuje się długo, nawet do dwóch miesięcy. Najczęstszą przyczyną kaszlu przewlekłego jest spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Nie należy go lekceważyć i jeśli nie słabnie i sam nie mija po trzech-czterech tygodniach, należy szukać innej przyczyny.

MOKRY

Kaszel mokry zawiera obfitą wydzielinę. Lekarze nazywają go produktywnym, bo świadczy o tym, że oczyszczają się nam drogi oddechowe z nadmiaru śluzu wywołanego np. grypą, przeziębieniem, astmą czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Kaszlu mokrego nie należy powstrzymywać. Można jedynie ułatwić jego wykrztuszanie, stosując leki rozrzedzające wydzielinę.

SUCHY

Najbardziej dokuczliwy. Drażni drogi oddechowe, łaskocze, dusi i... nic nie daje. Dlatego lekarze określają go jako bezproduktywny. Taki rodzaj kaszlu najczęściej sygnalizuje początek grypy lub przeziębienia. Ale może być też objawem np. zapalenia opłucnej.

Na ten rodzaj kaszlu stosuje się leki, które mają zamienić go w kaszel mokry. W skrajnych wypadkach, gdy kaszel nie pozwala spać w nocy, lekarz zapisuje leki hamujące odruch kaszlu. Nie można jednak zażywać ich zbyt długo.

SZCZEKAJĄCY

To bardzo charakterystyczna odmiana kaszlu. Najczęściej występuje u dzieci, rzadziej u dorosłych, i ma dość dramatyczny przebieg. Sprawia wrażenie, jakby dziecko nie mogło złapać oddechu, dusiło się. Taki kaszel najczęściej jest skutkiem zapalenia krtani. Jest suchy, towarzyszą mu chrypka i bardzo skąpe odkrztuszanie wydzieliny oraz wysoki dźwięk przypominający szczekanie psa.

U małego dziecka tkanka łączna krtani jest luźna, co powoduje, że jest bardziej podatna na obrzęki niż u osób dorosłych. Dlatego dziecko nie tylko kaszle, ale też świszcze i miewa silne, nagłe duszności.

Taki kaszel zwykle nasila się w łóżku po rozgrzaniu się.

KRZTUŚCOWY

Krztusiec, czyli koklusz, jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego. Zazwyczaj rozwija się w trzech fazach.

Zaczyna się od suchego kaszlu, który trwa do mniej więcej dwóch tygodni. Objawy te bardzo trudno odróżnić od infekcji górnych dróg oddechowych spowodowanych inną przyczyną. Potem następuje faza napadowego kaszlu, to typowy kaszel krztuścowy. Napady kaszlu są bardzo uciążliwe, długotrwałe, często kończą się głośnym wdechem („pianiem”), wymiotami lub bezdechem (zwłaszcza u nieuodpornionych niemowląt). Z powodu nasilonych napadów kaszlu pacjent bywa osłabiony i apatyczny.

Faza ta trwa zwykle od czterech do sześciu tygodni i stopniowo przechodzi w fazę zdrowienia. Zastosowanie antybiotyku w tym okresie może sprawić, że pacjent przestanie zarażać innych, ale nie wpłynie na przebieg choroby u niego samego i nie złagodzi kaszlu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.