W ALERGII

Gazeta Wyborcza - - PRZEZIĘBIENIE - ALERGOLOG DR N. MED. PIOTR DĄBROWICKI

z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP

– Trudno mi jako lekarzowi dać jasną rekomendację i odpowiedź na to pytanie, ponieważ nie istnieją badania, które mogłyby wyjaśnić wpływ parówek na alergików. Mogę jedynie bazować na pośrednich faktach. Z parówką jest podobnie jak z suplementami diety. Lekarze wiedzą, jak działają różne elementy wchodzące w skład suplementu, ale nie znają działania samego suplementu, ponieważ przed wejściem na rynek nie musi być on przebadany. Naukowo został zbadany wpływ ciepłego i wilgotnego powietrza na organizm człowieka. Wiemy też, jak działa powietrze z zawartością soli. Ale wciąż nie przebadano samej parówki.

Wilgotne powietrze pozytywnie oddziałuje na górne drogi oddechowe. Zwiększa wydzielanie śluzu w ich obrębie, nawilża i dzięki temu oczyszcza górne drogi oddechowe. Na tej podstawie można ewentualnie wysnuć wniosek, że parówka pomaga w nieżycie nosa, kiedy nadmiar gęstej lepkiej wydzieliny zatyka nam górne drogi oddechowe. Para wodna może przyspieszyć ewakuację wydzieliny i dzięki temu udrożnić nos. Parówka ułatwia więc wydmuchanie nosa i tym samym oddychanie.

Wilgotne powietrze z zawartością soli poza nawilżeniem i przyspieszeniem ewakuacji wydzieliny będzie miało jeszcze działanie obkurczające błony śluzowe, czyli zmniejszy obrzęk w obrębie górnych dróg oddechowych.

Odradzałbym osobom cierpiącym na alergiczny nieżyt nosa wykonywanie parówki z użyciem olejków eterycznych. Najczęściej pacjenci z tym problemem są uczuleni na trawy i chwasty, z których wykonywane są głównie olejki eteryczne. Wyciągi z substancji roślinnych mogą działać więc na nich podrażniająco, tym samym parówka pogłębi problem, a nie ulży w objawach.

Na domowe inhalacje powinni też uważać chorzy na astmę oskrzelową. Ich układ oddechowy jest najczęściej nadreaktywny – bardzo wrażliwy na czynniki drażniące, czyli m.in. ciepłe, zimne powietrze lub zawierające sól. Jeśli pacjent będzie wrażliwy np. na ostatni czynnik, a zrobiona przez niego parówka będzie roztworem, który jest nasycony solą, to już może być to próba prowokacyjna dla układu oddechowego. Para wodna z solą może doprowadzić u takiej osoby do podrażnienia, czyli zwiększonej produkcji wydzieliny w obrębie górnych i dolnych dróg oddechowych, a nawet do wystąpienia skurczu oskrzeli, czyli stanu zagrożenia życia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.