Rzecznik Ziobry nie będzie ścigać sędziów za Pol’and’Rock

Gazeta Wyborcza - - WYDARZENIA - ŁUKASZ WOŹNICKI, EWA IVANOVA

Powołany przez ministra sprawiedliwości rzecznik dyscyplinarny nie pociągnie do odpowiedzialności sędziów, którzy prowadzili symulację rozprawy na Pol’and’Rock Festivalu. „Nie może budzić wątpliwości, że zachowania sędziów Moniki Frąckowiak i Arkadiusza Krupy wyczerpały znamiona deliktów dyscyplinarnych, jednak sędziowie nie uświadamiali sobie, że naruszają przepisy. Dlatego rzecznik zdecydował o niewszczynaniu postępowań dyscyplinarnych przeciw nim” – tak w skrócie brzmi decyzja rzecznika.

W piątek ogłosił ją główny rzecznik dyscyplinarny sędziów w kraju Piotr Schab, który – wraz z dwoma zastępcami – pilnuje, czy sędziowie przestrzegają prawa. Wszystkich powołał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na mocy prezydenckiej reformy sądownictwa.

W październiku zastępca rzecznika sędzia Przemysław Radzik wezwał do złożenia wyjaśnień dwoje sędziów z Iustitii – Arkadiusza Krupę z Łobza i Monikę Frąckowiak z Poznania. Powód? Oboje prowadzili symulację rozprawy podczas festiwalu Pol’and’Rock (dawniej Przystanek Woodstock). „W trakcie parodii rozprawy użyli stroju urzędowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, co naruszało powagę sprawowanego urzędu i stanowiło ujmę godności sędziego” – uznał Radzik. Przy okazji wystąpił do prezesów sądów obojga sędziów o informacje na temat ich pracy orzeczniczej z ostatnich trzech lat.

– To nie była parodia rozprawy, ale symulacja, która miała charakter edukacyjny i była zorganizowana na prośbę rzecznika praw obywatelskich – tłumaczył „Wyborczej” sędzia Krupa.

Wezwania Radzika spotkały się z bezprecedensową akcją sędziów, którzy pisali donosy na siebie. Informowali w nich rzecznika, że oni również – w togach i z orłem na piersi – uczestniczyli w symulacjach procesów. – Rzecznik dyscyplinarny będzie miał ręce pełne roboty, bo takich symulacji było wiele – mówił „Wyborczej” jeden z sędziów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.