Sakiewicz wygrał z sędziami

Gazeta Wyborcza - - WYDARZENIA -

W piątek zapadł wyrok w procesie, który redaktorowi naczelnemu „Gazety Polskiej” Tomaszowi Sakiewiczowi wytoczyła grupa 38 sędziów z Sądu Okręgowego w Krakowie. Chodziło o opublikowany w „GP” wywiad z Mateuszem Morawieckim, w którym premier mówił, że „wszystko wskazuje na to, że w sądzie z Krakowa działała zorganizowana grupa przestępcza”. Premier stwierdził też, że część sędziów nie jest zadowolona z losowego przydziału spraw i „nie chce pogodzić się z nową rzeczywistością”.

W odpowiedzi na te słowa blisko 70 sędziów z Krakowa przesłało do redakcji sprostowania. Mimo licznych apeli Sakiewicz nie zdecydował się na ich publikację. 38 sędziów zdecydowało się więc na proces. Domagali się publikacji sprostowania, że nie są grupą przestępczą.

Sąd nie przychylił się do ich argumentacji. Uznał, że ze słów premiera nie wynikało, że chodzi o Sąd Okręgowy w Krakowie, w mediach pojawiały się za to informacje o nieprawidłowościach w krakowskim sądzie apelacyjnym. A opinię o niezadowoleniu sędziów z losowego przydzielania spraw sąd uznał za uzasadnioną. – Sędziowie mówią o tym głośno i mają do tego prawo – powiedziała sędzia Derejczyk. 1 RP

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.