W Polsce o Bliskim Wschodzie

Gazeta Wyborcza - - WYDARZENIA - ROBERT STEFANICKI

1 RP USA chcą zorganizować w Polsce międzynarodową konferencję poświęconą sytuacji na Bliskim Wschodzie, głównie zaś Iranowi. Poinformował o niej sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie ze stacją Fox News. Miałaby się odbyć w dniach 13-14 lutego.

W maju 2018 r. Donald Trump zadecydował o wyjściu USA z międzynarodowego porozumienia, które przewidywało zamrożenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji. Pozostałe strony umowy – Chiny, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Rosja – chcą przy niej pozostać. UE uchwaliła nawet kontrprawo zabraniające unijnym firmom stosowanie się do sankcji. Nie dość skuteczne.

Na razie Trump jest więc górą, jednak w sprawie Iranu Ameryka jest osamotniona. Można założyć, że celem konferencji w Polsce będzie zatarcie tego wrażenia. Może powstać coś na kształt „koalicji chętnych”, jaką prezydent Bush 15 lat temu zwołał na wojnę z Irakiem. Tym razem będą to chętni do izolowania Iranu. Wśród nich rząd PiS.

Konferencja może dalej pogłębić podziały w UE, co jest zresztą zgodne z celami politycznymi Trumpa.

Francja i Niemcy w ciągu najbliższego miesiąca nie zmienią zdania w sprawie porozumienia nuklearnego: jego ocalenie – czyli obejście sankcji USA – jest korzystne dla bezpieczeństwa Bliskiego Wschodu i nie tylko. Iran stosował się do zapisów umowy, jaka weszła w życie w 2015 r. Teraz grozi, że jeśli sankcje, które już bardzo boleśnie uderzają w jego gospodarkę, pozostaną w mocy, powróci do wzbogacania uranu. Według najbardziej pesymistycznego scenariusza może wyprodukować ładunek atomowy w ciągu kilkunastu miesięcy.

Dla Trumpa izolowanie Iranu jest najważniejszym celem polityki zagranicznej obok powstrzymania ekspansji gospodarczej Chin.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.