Gowin z programem

Odnawialne źródła energii, dekoncentracja instytucji publicznych i program dla średnich i małych miast – to program Porozumienia Jarosława Gowina. Na konwencji zabrakło chorego Jarosława Kaczyńskiego.

Gazeta Wyborcza - - KRAJ - MAGDALENA KURSA

Jeszcze dzień wcześniej liczono, że w konwencji programowej w Krakowie weźmie udział Kaczyński, ale lider PiS odwołał swój przyjazd z powodu przeziębienia. Przyjechała i przemawiała za to wicepremier Beata Szydło.

– Za nami trzy lata rządów Zjednoczonej Prawicy, trzy lata dobre dla Polski. Za nami trzy lata przywództwa prezesa Jarosława Kaczyńskiego, któremu życzymy, by jak najszybciej pokonał wirusa – mówił wicepremier Gowin. – Nie popadamy w triumfalizm. Wiemy, że musimy wystrzegać się arogancji i chciwości, wiemy, że popełniamy błędy. Potrzebujemy nowej wizji programowej, to będzie wspólna wizja Zjednoczonej Prawicy. Wspólna wizja, bo atutem naszego obozu jest jego jedność.

Gowin tłumaczył, że konwencja jest w Krakowie, bo to miasto symbol wolności gospodarczej i duchowej. – Tu krakowski papież – święty Jan Paweł II – nauczał, że wolności nie można tylko posiadać, trzeba ją wciąż zdobywać. Mówił, że wolność jest dana, ale i zadana. Tu swą naukę rozwijał m.in. ks. Józef Tischner – wykładał Gowin, wyliczając wartości, których najbardziej potrzebują Polska i zjednoczona Europa: wolność, tradycja, wiara, patriotyzm.

– Kraków to też smutny symbol, kojarzący się wielu Polakom z wszechobecnym smogiem. Skala problemu jest znana, ale potencjał zmiany nie jest wykorzystywany w pełni – tymi słowami wicepremier wprowadził przygotowany przez minister przedsiębiorczości Jadwigę Emilewicz program Energia Plus.

– Dzięki temu programowi milionom Polakom obniżą się rachunki za energię, Polacy staną się producentami i konsumentami energii – wyjaśniał lider Porozumienia. Potem minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (ubrana na biało, co miało symbolizować czystą energię) z wielką pasją opowiadała o odnawialnych źródłach energii. Przekonywała, że nowoczesne technologie pozwalają na to, by coraz więcej osób było producentami prądu – program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych (mają oszczędzić 25 tys. zł w skali roku) oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Ministerstwo przygotowało program ułatwiający zakup urządzeń fotowoltaicznych – leasingi, kredyty, niższy VAT i ulgi w podatku. – Ten program na pewno się uda, składam obietnicę, uda się już teraz, w 2019 roku, bo programy z plusem po prostu się udają – zapewniała Emilewicz.

A co z węglem? – pytaliśmy w kuluarach. – Mówiąc o energii odnawialnej, nie powiedziałam jednego ważnego zdania. Tego, że Polska opiera się dziś na węglu, nie zmienimy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, w ciągu kilku lat. My po prostu chcemy przyspieszyć transformację – odparła Emilewicz.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan przedstawił program europejski – mówił, że Porozumienie sprzeciwia się Europie różnych prędkości i opowiada się za jednością Unii. – Polska ma argumenty, by pozostać poza strefą euro – stwierdził Bielan.

Partia Gowina ma też program dekoncentracji instytucji państwowych – chodzi o to, by miały one siedziby nie tylko w Warszawie i nie tylko w miastach wojewódzkich.

Tuż przed konwencją rządowa limuzyna z Gowinem miała stłuczkę – delikatne otarcie podczas zawracania. Winnym był kierowca Służby Ochrony Państwa i został ukarany przez policję mandatem.

Jarosław Gowin

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.