GWIAZDA „TELE-ECHA”

Gazeta Wyborcza - - KULTURA - JACEK SZCZERBA

Irena Dziedzic była gwiazdą TVP, w latach 1956-81 prowadziła talk-show „Tele-Echo”. Zmarła w wieku 93 lat 5 listopada 2018 r., ale o jej śmierci poinformowano dopiero teraz. Pogrzeb odbędzie się dziś o godz. 13 w Laskach.

Dziedzic słynęła z doskonałego przygotowania do programów, złośliwi żartowali, że gościom „Tele-Echa” pisała nawet odpowiedzi na jej pytania. – Była superprofesjonalna, miała researcherów, była odpowiedzialna, nie piła – mówi Jerzy Gruza, reżyser „Tele-Echa”. – Klasy i wdzięku mogłyby jej pozazdrościć dzisiejsze gwiazdy. Bo ona była gwiazdą, nie celebrytką. Spotykaliśmy się w kawiarni, ustalając, jacy będą goście kolejnego programu. Oczywiście miewała humory wynikające z wielkiej pewności siebie, ale czasem dawała się do czegoś przekonać.

Mawiała: „Żeby być sobą, najpierw trzeba być kimś”. Pochodziła z Kołomyi, karierę dziennikarską zaczynała po wojnie w „Echu Krakowa”, w Warszawie trafiła do „Expressu Wieczornego”, potem do Polskiego Radia. W latach 1977-80 prowadziła Festiwal Interwizji w Sopocie, gdzie w 1979 r. wsławiła się tańcem z Demisem Roussosem przy piosence „Goodbay, My Love, Goodbay”.

W latach 1983-91 prowadziła w TVP już mniej popularne „Wywiady Ireny Dziedzic”. Występowała w filmach, zwykle w roli samej siebie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.