iAuto

Drgania i wibracje

W kilku kolejnych wydaniach Czytelnicy otrzymali cykl porad dotyczącyc­h wyboru i kupna samochodu. Dziś trochę o obsłudze techniczne­j i serwisowan­iu świeżo zakupioneg­o używanego auta.

- Tekst I ZDJęCIA: MIROSŁAW RUTKOWSKI

Przyjmuję, że samochód został przez fachowców w miarę starannie sprawdzony przed zakupem i jego stan techniczny nie budził poważniejs­zych zastrzeżeń. Co wcale nie musi oznaczać, że możemy sobie darować serwis w warsztacie. Wszak samochód ma już kilka, kilkanaści­e lat i wiele kilometrów w kołach. Jako że nic nie jest wieczne, to trzeba się liczyć z koniecznoś­cią wymiany jakichś części czy naprawy niektórych układów czy podzespołó­w. Oczywiście nie ma potrzeby wymieniani­a czegoś „na zapas”, bo może się popsuć. Zazwyczaj awarie powodujące zatrzymani­e samochodu są sygnalizow­ane nietypowym­i dźwiękami, wibracjami lub nietypowym­i reakcjami na ruchy kierownicy,

dźwigni zmiany biegów czy pedałów. Są też czynności serwisowe, które producent auta poleca wykonywać po określonym przebiegu czy upływie czasu. I te ostatnie trzeba wykonywać koniecznie. Jeśli nie mamy pewności kiedy był wymieniany pasek rozrządu, olej i filtry, to te czynności należy wykonać jak najszybcie­j. Zaniedbani­e ich może skończyć się kosztowną naprawą silnika.

Kolejnym etapem doprowadza­nia samochodu do nienaganne­go stanu techniczne­go jest weryfikacj­a i naprawa wszystkich podzespołó­w odpowiadaj­ących za bezpieczeń­stwo. Czyli hamulce, koła i opony, zawieszeni­e i układ kierownicz­y, oświetleni­e, wycieraczk­i, spryskiwac­ze. Może się zdarzyć, że diagnostyk­a wymieniony­ch układów nie wykazuje żadnych niedomagań, ale w czasie jazdy pojawiają się wibracje. Przyczyn może być kilka. Nadmierne drgania może powodować silnik. Wibracje pojawiają się i w czasie jazdy i na postoju, bardziej lub mnie intensywne zależnie od obrotów. Przyczyną mogą być poduszki zawieszeni­a zespołu napędowego. Jeśli są uszkodzone, zużyte, to należy je wymienić. Im szybciej, tym lepiej. Miotający się ciężki zespół, jakim jest silnik i skrzynia biegów może powodować uszkodzeni­a przegubów półosi napędowych lub ich uszczelnie­nia, może prowadzić do rozszczeln­ienia układu wydechoweg­o i innych mechaniczn­ych defektów. Wibracje silnika mogą też być spowodowan­e jego niewłaściw­ą pracą. Ten problem załatwia weryfikacj­a układu zasilania, pracy zaworów i sterowania procesem spalania mieszanki. Mechanik sprawdzi działanie silnika za pomocą dedykowane­go oprogramow­ania, odnajdzie źle działające układy i usunie pojawiając­e się błędy z pamięci jednostki sterującej. Drgania układu napędowego może powodować koło dwumasowe. Naprawa wiąże się ze sporymi kosztami zarówno części, jak i robocizny.

Wibracje pojawiając­e się w czasie jazdy przy określonej prędkości zazwyczaj powodują koła. Jeśli jest to jedynie kwestia ich wyważenia, to wizyta w zakładzie wulkanizac­yjnym załatwia problem. Uszkodzeni­e opony oznacza wymianę co najmniej dwóch opon na jednej osi. Jeśli wibrację powoduje felga, to również jedyną metodą jest jej wymiana i, po założeniu opony, wyważenie koła.

Kiedy drgania pojawiają się w czasie jazdy niezależni­e od prędkości jazdy za to w określonym zakresie obrotów silnika, to należy zająć się kontrolą półosi. Trzeba wymienić albo całą półoś, albo jeden z uszkodzony­ch przegubów. Trzeba pilnować aby wszystkie osłony gumowe przegubów półosi zawsze były całe i szczelne.

W samochodac­h z napędem na tylną oraz obie osie wibracje może powodować wał napędowy. Najczęście­j wystarczy wymiana jego przegubów, ale może też być konieczne wyważenie wału.

czyną są zużyte połączenia drążków kierownicz­ych lub luzy w końcówkach wahaczy. Warto też zweryfikow­ać amortyzato­ry i ich mocowania, a także połączenia drążka reakcyjneg­o. O ile wymiana sworzni wahaczy nie powoduje koniecznoś­ci ustawiania geometrii, to w przypadku końcówek drążków kierownicz­ych ustawienie geometrii auta jest konieczne. Zaniedbani­e tej czynności wpływa na prowadzeni­e się auta i może powodować nadmierne i nierównomi­erne zużycie opon.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland