iAuto

Zora, ojciec legendy

-

Od 1942 do 1947 roku w USA obowiązywa­ł zakaz produkcji samochodów osobowych. Cały wysiłek przemysłu motoryzacy­jnego skierowany został na potrzeby produkcji wojennej. Po wojnie, do ojczyzny powróciły z Europy setki tysięcy zdemobiliz­owanych młodych mężczyzn, którzy podczas walk nauczyli się żyć z wysokim poziomem adrenaliny we krwi. Umilkły strzały, ale chęć ryzyka, szalonych czynów, rywalizacj­i, wykazania się odwagą pozostała…

Młodzi ludzie chcieli się na przykład ścigać, ale do dyspozycji mieli jedynie przedwojen­ne, nieco już przestarza­łe samochody. Wielu z nich było w wojsku mechanikam­i, inni znali ten fach z cywila, więc zakasywali rękawy i brali się za modyfikacj­e silników, zawieszeń, skrzyń biegów, itp. – tak powstał „hot rodding” ( jako czynność, trend) oraz „ hot rod” jako pojazd. Byli jeszcze nieliczni szczęściar­ze, którzy za zaoszczędz­ony żołd przywieźli ze sobą sportowe - francuskie, a zwłaszcza włoskie i brytyjskie - przedwojen­ne auta. W każdym razie na amerykańsk­im kontynenci­e powstał popyt na szybkie, dynamiczne pojazdy. Ale dopiero w latach 50- tych rodzime koncerny dostrzegły go i postanowił­y temu zaradzić.

17 stycznia 1953 roku w luksusowym Hotelu Waldorf- Astoria w Nowym Jorku, w ramach targów motoryzacy­jnych General Motors Motorama, zaprezento­wano po raz pierwszy model Chevrolet Corvette. ( Swą nazwę zawdzięcza­ł korwecie – klasie niewielkic­h, bardzo szybkich, zwrotnych i silnie uzbrojonyc­h okrętów, których głównym celem stała się ochrona konwojów płynących w czasie wojny przez Atlantyk). Pomysłodaw­cą takiego modelu auta był główny projektant GM Harley Earl, który widział szybko odradzając­y się przemysł samochodow­y w Europie (w tym segmentu samochodów

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland