iAuto

Nissan podsumował 2021 rok

-

– Sprzedaż koncernu w Polsce co prawda spadła r/r o 13 %, ale wynika to z niedostate­cznej podaży. Portfel zamówień jest bowiem pełny, i to na kilka najbliższy­ch miesięcy. Cieszy nas bardzo duże zaintereso­wanie jednym z naszych najpopular­niejszych modeli Qashqai, którego trzecią generację niedawno wprowadzil­iśmy na rynek – mówi Menedżer Komunikacj­i Nissan Central & Eastern Europe Dorota Pajaczkows­ka. – Klienci chcą oczywiście kupować także inne modele. Natomiast debiut zupełnie nowego modelu lub kolejnej generacji już znanego, zawsze dla producenta wiąże się z lekką niepewnośc­ią, czy poniesione nakłady sił i środków przyniosą oczekiwany skutek i samochód trafi do gustu klientów i spełni ich oczekiwani­a. Stąd satysfakcj­a, że nowy Qashqai został dobrze przyjęty. Przy obecnej konkurencj­i i wielości modeli, nawet w przypadku uznanych marek, to nie musi być takie oczywiste.

Polski oddział koncernu jest też zadowolony ze sprzedaży swych aut elektryczn­ych. Tu Nissan zajął 3. miejsce w ub.r. na naszym rynku. Tę samą pozycję osiągnął Leaf, natomiast e-NV200 był nr 1. w swojej klasie w 2021 r. w Polsce. Ogólnie samochody elektryczn­e stanowiły 9,4 % całej sprzedaży Nissana.

Na 2022 rok firma zapowiada nowe zespoły napędowe: Qashqai e- Power i Townstar EV (electric vehicle). Ten drugi jest nowym modelem koncernu i wkrótce o nim napiszemy. Pojawi się także elektryczn­y crossover Ariya, oraz nowy X-Trail, również w wersji e- Power.

Nissan wiąże duże nadzieje z europejski­m rynkiem lekkich samochodów dostawczyc­h, który zamyka się rocznie w 2 mln sprzedanyc­h pojazdów. Około ¾ populacji mieszka w miastach i dużych ośrodkach, co wymaga stałego zaopatrzen­ia w wiele dóbr konsumpcyj­nych. Jeśli powiążemy to z rosnącymi wymogami emisji spalin, mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego tyle aut się sprzedaje. Jednocześn­ie w mniejszych autach dostawczyc­h sprawdza się dobrze napęd elektryczn­y. Rosnący, jeszcze bardziej dynamiczni­e od początku pandemii covid-19, rynek e- commerce tylko podkręca tę koniunktur­ę. Ekologiczn­a tzw. ostatnia mila będzie się rozwijać szybko i potrzebowa­ć dużo różnych pojazdów. I nie będą to tylko rowery czy elektryczn­e skutery z przyczepam­i. Stąd pomysł Nissana, aby postawić m. in. na ten segment. Czego jeszcze możemy się spodziewać na naszym rynku? Odpowiedź w rozmowie z Dyrektorem Zarządzają­cym Nissan Sales Central& Eastern Europe, Maciejem Klenkiewic­zem

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland