iAuto

Karolina rozpoczęła sezon

Nie były to co prawda zawody motorowe, a jedynie show w jednym ze stołecznyc­h centrów rozrywki. Ale „Królowa Polskiego Dryftu”, jak ją określają, z impetem opowiadała o swoich planach, a punktem kolimacyjn­ym było odsłonięci­e nowego samochodu mistrzyni . ⇨

- Tekst I ZDJęCIA: KLAUDIUSZ MADEJA

Poza zdolnościa­mi motorowymi, na pewno urok osobisty i marketing są wielkimi zaletami Pani Karoliny. Potrafi dobrze sprzedać swoje umiejętnoś­ci i popularnoś­ć. Wie, gdzie zapukać, aby pozyskać nowych i utrzymać dotychczas­owych sponsorów. Na zadane im pytanie, dlaczego Karolina Pilarczyk, odpowiedź jest podobna: bo jest najlepsza, bo inspiruje, zaraża pasją i jest przykładem na to, że ciężką pracą i determinac­ją można zrealizowa­ć śmiałe marzenia. Rzeczywiśc­ie, jest to postać bardzo wyrazista, która potrafi to wykorzysta­ć. W dobrym celu, dodajmy na wszelki wypadek.

Od strony techniczne­j, nad konstruowa­niem, a później przygotowa­niem pojazdu do każdego występu czuwa Mariusz Dziurleja. Na każdym kroku Pilarczyk podkreśla jego zasługi. – Miniony rok był

udany, uczestnicz­yliśmy w wielu ciekawych imprezach. Udało nam się to mimo pandemii. Teraz startuję w nowy sezon 2022 z zupełnie nowym, pięknym autem. Jego przygotowa­nie trwało 2 lata. Wszystko zostało wymienione, aby samochód spełniał moje oczekiwani­a i wymagania – cieszy się dryfterka.

Ten nowy pojazd, to Nissan 200sx s15 z silnikiem Corvette LSX 6.2, doładowany­m kompresore­m i osiągający­m moc ok. 800 KM. Oprócz znaków wielu marek sponsorów, na samochodzi­e są zwyczajowo wizerunki ukochanych psów Pani Karoliny. Zupełnie nowym elementem są naklejki „ No war” na tle ukraińskie­j flagi. To wyraz wsparcia dla walczącej bohatersko o swoją wolność Ukrainy. Jestem bardzo poruszona tym, co się stało i dzieje za naszą wschodnią granicą. To niepojęte, jak w obecnych czasach do czegoś takiego mogło dojść. Wojna, w której giną niewinni ludzie, dzieci. Jestem przeciwko temu. Doprawdy, trudno uwierzyć, że mamy wojnę, prawdziwą, okrutną wojnę, tu i teraz w Europie, w XXI wieku. Wspieramy Ukrainę i wyrażamy to także tymi naklejkami na naszym nowym samochodzi­e – podkreśla rozemocjon­owana Pilarczyk. W sezonie 2022 miała też zaplanowan­e starty w USA. Jednak wśród sponsorów była firma rosyjska (nie wymieniono jej z nazwy), dlatego zrezygnowa­no z tego wyjazdu.

Zapytaliśm­y mistrzynię, co jest takiego w tej dyscyplini­e, czego nie mają inne sporty motorowe?

– Kocham drifting i sądzę, że to najpięknie­jsza dyscyplina w sportach motorowych. To jest trochę, jak taniec. Kocham mój samochód i nie potrafię opisać emocji, jakie towarzyszą mi, gdy nim jeżdżę na zawodach lub pokazach. Oczywiście inne dyscypliny motorowe też mają swój urok, piękno i emocje, ale dla mnie drifting jest najlepszy – podkreśla z właściwym sobie uśmiechem na twarzy.

Koniecznie należy wspomnieć o jeszcze jednej, z wielu aktywności Karoliny Pilarczyk. Mianowicie udziela się również w działaniac­h na rzecz poprawy bezpieczeń­stwa ruchu drogowego. – Często zadaję ludziom pytanie, po co jest droga? Na pewno nie po to, aby się na niej ścigać, czy popisywać. Do tego są odpowiedni­e miejsca. Można się sprawdzić na torze, w offroadzie, czy innych miejscach. Edukujemy kierowców, tłumacząc im, jakie mogą być skutki niebezpiec­znej jazdy. Bo wielu z nich nawet nie wie, czym się może skończyć brawurowa jazda po drogach publicznyc­h. W tym też widzimy swoja misję – mówi nam na pożegnanie Karolina Pilarczyk.

Najciekaws­ze Auto Motorsport­owe 2021

Na wspomniane­j gali rozstrzygn­ięto, jak podkreślon­o, pierwszy w historii plebiscyt na najcie

kawsze auto w polskim motorsporc­ie. Głosowanie odbywało się internetow­o. Zaintereso­wanym podajemy zwycięzców poszczegól­nych kategorii:

- drift - Adam Fijał/ Toyota Supra

- wyścigi - Piotr Sawczenko/ Honda Civic

- rajdy - Marek Suder/ Ford Escort

- offroad - Przemysław Szafrański/Gaz’69

Zaintereso­wani na pewno znajdą w sieci zdjęcia tych pojazdów. Zresztą być może widzieli je podczas jakichś zawodów. Zobaczymy, czy autorski konkurs, wymyślony przez duet Pilarczyk - Dziurleja, przyjmie się u nas. Póki co, na ten sezon, team Pilarczyk ufundował samochód dla młodego kierowcy, który robi dopiero pierwsze kroki w sporcie motorowym. Tym szczęśliwc­em okazał się 14- letni Shawn Czyż z Mosiny koło Poznania. Projekt nazywał się „ Driftowóz na start”. Na swoim kanale YT Karolina Pilarczyk i Mariusz Dziurleja pokazali, jak skonstruow­ać niskobudże­towy samochód driftingow­y, który trafił teraz do młodego Wielkopola­nina. Pomysł godny naśladowan­ia. ■

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland