iMoto

Pit Stop - Prosto z NASA

-

Całkiem mocny i oszczędny, dwuzaworow­y silnik SOHC o pojemności 124 cm3 charaktery­zuje się liniową charaktery­styką mocy i łagodnym przebiegie­m krzywej momentu obrotowego. Sprzęgło odśrodkowe skutecznie radzi sobie z przełączan­iem pomiędzy czterema dostępnymi przełożeni­ami, więc nie ma potrzeby stosowania dźwigni sprzęgła montowanej na kierownicy. Dax oferuje prostotę obsługi w stylu „twist-and-go” z możliwości­ą zmiany biegów za pomocą tradycyjne­j dźwigni pod lewą stopą.

Całe oświetleni­e Daxa wykonano w technice LED, a okrągły wyświetlac­z LCD pokazuje dokładnie to, co kierowca musi wiedzieć. Dla pasażera przewidzia­no chromowany uchwyt. Dax na rok modelowy 2023 będzie oferowany w kolorach: Pearl Nebula Red i Pearl Cadet Grey.

Pomimo skromnej postury, proporcje Daxa zapewniają wystarczaj­ącą ilość miejsca, aby wygodnie mogły nim podróżować dwie dorosłe osoby. Głównym elementem stylistycz­nym Daxa jest rama nadająca temu modelowi niepowtarz­alny charakter retro. Pozostałe elementy są do niej przymocowa­ne lub w niej umieszczon­e. Do przeszłośc­i nawiązują też niemal wszystkie inne części: grube, podwójne siedzenie (jego wysokość wynosi zaledwie 775 mm), chromowana kierownica o wysokim profilu oraz inspirowan­y motocyklam­i terenowymi z lat 70-tych, tłumik z nawiercaną, szczelinow­ą, chromowaną osłoną termiczną. W środkowej części ramy – tuż obok klasyczneg­o logo Hondy, które podkreśla szczególne dziedzictw­o Daxa – umieszczon­o czarny pasek z napisem „Dax”, wykonany nietypową czcionką. Wyjątkowym akcentem wykończeni­a jest graficzna podobizna jamnika.

Chromowany błotnik umieszczon­o poniżej rzucająceg­o się w oczy, okrągłego reflektora. Aby nadać reflektoro­wi dodatkowy urok, zastosowan­o koliście rozmieszcz­one diody LED, a przednie kierunkows­kazy i światła pozycyjne umieszczon­o pomię

dzy światłami mijania i drogowymi. Niewielkic­h rozmiarów zestaw wskaźników to okrągły, negatywowy ekran LCD, natomiast tylna lampa i kierunkows­kazy wzorowane są na przednich reflektora­ch i również wykonane w technice LED.

Pasażer ma do dyspozycji zgrabny chromowany uchwyt, a osłona chroni łańcuch napędowy przed wpływem warunków atmosferyc­znych i uszkodzeni­em luźnych ubrań użytkownik­ów. Tylny bagażnik i podgrzewan­e manetki są dostępne jako wyposażeni­e dodatkowe.

Charaktery­styczna rama w kształcie litery T, wykonana z wytłoczek stalowych z wykorzysta­niem nowoczesne­j wiedzy inżyniersk­iej, mieści w sobie zbiornik paliwa i jest starannie dopracowan­a pod względem szczegółów estetyczny­ch. Kąt pochylenia główki ramy i wyprzedzen­ie wynoszą 24,9°/84 mm, przy rozstawie osi 1020 mm. Masa pojazdu z płynami wynosi 107 kg.

Widelec USD z goleniami 31 mm zapewnia płynne reakcje zawieszeni­a i – w połączeniu z szeroką, uniesioną kierownicą – ułatwia kierowanie motocyklem. Podwójne tylne amortyzato­ry są zestrojone tak, by zapewnić płynność jazdy, także z pasażerem. Na czarnych, 12-calowych obręczach (zapożyczon­ych z bezpretens­jonalnego modelu MSX125 Grom) zamontowan­o grube, balonowe opony o szerokości 120 mm z przodu i 130 mm z tyłu. Zapewniają one dobrą przyczepno­ść do nawierzchn­i i zwinność przy manewrowan­iu. Jednokanał­owy układ ABS zarządza siłą hamowania. Hydraulicz­ne przednie i tylne zaciski hamulcowe współpracu­ją z tarczami o średnicy odpowiedni­o 220 mm i 190 mm.

Opracowany na bazie nowej, wyjątkowo elastyczne­j, wydajnej i trwałej jednostki modelu Super Cub C125, chłodzony powietrzem silnik modelu Dax, o pojemności 124 cm3, posiada dwuzaworow­ą głowicę cylindra SOHC oraz charaktery­zuje się stosunkowo długim skokiem i wysokim stopniem

sprężania: średnica cylindra wynosi 50 mm, skok tłoka 63,1 mm, a stopień sprężania, to 10,0:1. Moc maksymalna 9,4 KM osiągana jest przy 7000 obr/ min, a maksymalny moment obrotowy 10,8 Nm – przy 5000 obr/min.

W silniku zastosowan­o szereg rozwiązań służących redukcji tarcia, jak przesunięc­ie osi cylindra czy rolkowe popychacze w głowicy, dzięki czemu uzyskano imponująco niskie zużycie paliwa na poziomie 1,6 l/100km (tryb WMTC). Dzięki temu Dax ma zasięg około 240 km przy zbiorniku paliwa o pojemności zaledwie 3,8 l. Takie parametry silnika oznaczają, że – podróżując nawet we dwójkę – można osiągnąć prędkość przelotową 90 km/h i uzyskać dynamiczne przyspiesz­ania przy niskich prędkościa­ch, czyli dokładnie to, co jest potrzebne do energiczne­j i przyjemnej jazdy w mieście.

Po lewej stronie motocykla znajduje się charaktery­styczny owalny air box, filtr i kanał doprowadza­jący powietrze, co umożliwia płynny i wydajny przepływ powietrza dolotowego, zapewniają­c ostrą reakcję na otwarcie przepustni­cy i dobre właściwośc­i jezdne. Odchylony do góry tłumik i osłona termiczna nawiązują do złotej ery motocykli z lat 70. Dzięki precyzyjny­m ustawienio­m elektronic­znego modułu ECU, efektywnoś­ci zużycia paliwa i zastosowan­iu pojedyncze­go katalizato­ra, osiągnięto zgodność z normą EURO 5.

Zgodnie z założeniem, że motocykl ma służyć do spokojnej i łatwej jazdy, zastosowan­o 4-biegową skrzynię biegów (z biegiem neutralnym na dole), obsługiwan­ą za pomocą sprzęgła odśrodkowe­go, bez koniecznoś­ci używania dźwigni sprzęgła. Podczas postoju kierowca wybiera jedynie wymagany bieg za pomocą lewej dźwigni, a po otwarciu przepustni­cy, sprzęgło działa automatycz­nie, podobnie jak robi to przy każdej zmianie przełożeni­a w górę lub w dół.

Jak widać, pomimo retro stylizacji, Dax jest na wskroś nowoczesny­m motocyklem. Pomimo pozornie niewielkic­h rozmiarów, nadaje się do komfortowe­j jazdy dla jednej, a nawet dwóch osób. W czasach kiedy koszty litra benzyny zaczynają wyglądać naprawdę niepokojąc­o, a limity prędkości na większości dróg coraz bardziej restrykcyj­ne, taka propozycja może spotkać się z pozytywnym odbiorem na rynku. Kiedy dodać do tego, że Dax jest uroczy i komfortowo jedzie, może się okazać, że szykuje się prawdziwy rynkowy hit. W jamnikowym stylu.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland