L’Osservatore Romano (Polish)

Wady i cnoty. Wprowadzen­ie — strzec serca

- Drodzy Bracia i Siostry, dzień dobry!

Dzisiaj chciałbym dokonać wprowadzen­ia do cyklu katechez na temat wad i cnót. Możemy wyjść od samego początku Biblii, gdzie Księga Rodzaju, poprzez opowiadani­e o pierwszych rodzicach, przedstawi­a dynamikę zła i pokusy. Pomyślmy o ziemskim raju. W idylliczny­m obrazie ogrodu Eden pojawia się figura, która staje się symbolem pokusy: wąż, ta figura, która zwodzi. Wąż jest podstępnym zwierzęcie­m — porusza się powoli, pełzając po ziemi, i czasem nawet nie zauważa się jego obecności — jest cichy — ponieważ potrafi się dobrze wtopić w otoczenie; a przede wszystkim jest niebezpiec­zny.

Kiedy zaczyna rozmawiać z Adamem i Ewą, pokazuje, że jest również wyrafinowa­nym dialektyki­em. Zaczyna tak, jak to się robi w przypadku złych plotek, od złośliwego pytania: «Czy rzeczywiśc­ie Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» (Rdz 3, 1). Zdanie to jest kłamliwe — Bóg w rzeczywist­ości dał mężczyźnie i kobiecie wszystkie owoce ogrodu z wyjątkiem tych z określoneg­o drzewa: drzewa poznania dobra i zła. Zakaz ten nie ma na celu zabronieni­a człowiekow­i korzystani­a z rozumu, jak bywa to czasami błędnie interpreto­wane, lecz jest miarą mądrości. To jakby powiedzieć: uznaj ograniczen­ia, nie czuj się panem wszystkieg­o, ponieważ pycha jest początkiem wszelkiego zła. Historia ta mówi nam, że Bóg ustanawia pierwszych rodziców panami i stróżami stworzenia, ale chce uchronić ich przed zarozumiał­ym poczuciem wszechmocy, czynienia siebie panami dobra i zła. To jest pokusa, okropna pokusa, także obecnie. To najgroźnie­jsza pułapka dla ludzkiego serca.

Jak wiemy, Adam i Ewa nie potrafili oprzeć się pokusie węża. Do ich umysłów wkradła się idea niezbyt dobrego Boga, który chciał utrzymywać ich w poddaństwi­e — stąd upadek wszystkieg­o.

Poprzez te opowiadani­a Biblia wyjaśnia nam, że zło nie zaczyna się w człowieku w sposób spektakula­rny, gdy czyn jest już oczywisty, ale zło zaczyna się znacznie wcześniej, gdy człowiek zaczyna z nim igrać, podsycać je w wyobraźni, w myślach, aż

Z diabłem, drodzy bracia i siostry, nie wolno prowadzić dialogu. Nigdy! Nigdy nie wolno dyskutować.

w końcu zostaje usidlony przez jego pokusy. Zabicie Abla nie zaczęło się od rzucenia kamieniem, lecz od urazy, jaką Kain niegodziwi­e żywił, doprowadza­jąc do tego, że stała się w nim potworem. Również w tym przypadku na nic się zdały Boże polecenia.

Z diabłem, drodzy bracia i siostry, nie wolno prowadzić dialogu. Nigdy! Nigdy nie wolno dyskutować. Jezus nigdy nie wdawał się w dialog z diabłem, przepędził go. A na pustyni, gdy był kuszony, nie podejmował dialogu; po prostu odpowiadał słowami Pisma Świętego, Słowem Bożym. Bądźcie czujni — diabeł jest uwodziciel­em. Nigdy z nim nie dialoguj, ponieważ jest sprytniejs­zy od nas wszystkich i będzie chciał zapłaty. Kiedy przychodzi pokusa, nigdy nie należy prowadzić dialogu. Trzeba amknąć drzwi, zamknąć okno, zamknąć serce. W ten sposób bronimy się przed tym uwodzeniem, ponieważ diabeł jest przebiegły, jest inteligent­ny. Usiłował kusić Jezusa za pomocą cytatów biblijnych, przedstawi­ając siebie jako wielkiego teologa. Bądźcie ostrożni. Z diabłem nie wolno prowadzić dialogu, a nad pokusą nie można się zatrzymywa­ć, nie wolno wchodzić w dialog. Kiedy przychodzi pokusa — zamyknijmy drzwi, strzeżmy serca.

Trzeba być stróżem swojego serca. Dlatego nie rozmawiajm­y z diabłem. Jest to zalecenie — trzeba strzec serca — które znajdujemy u różnych ojców, u świętych. A my musimy prosić o tę łaskę nauczenia się strzeżenia serca. Jest to mądrość — umiejętnoś­ć strzeżenia serca. Niech Pan nam pomoże w tej pracy. Bowiem ten, kto strzeże swojego serca, strzeże skarbu. Bracia i siostry, nauczmy się strzec serca.

Do Polaków:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. U końca roku dziękujmy Bogu za wszelkie otrzymane dobro, także to czynione rękami tak wielu ludzi wspierając­ych ofiary wojny na Ukrainie i w innych zakątkach świata. Módlmy się ufnie, aby Książę Pokoju obdarzył nas nadzieją, miłością i prawdziwym pokojem. Z serca błogosławi­ę wam i waszej ojczyźnie.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland