DYSTANSE DLA WSZYSTKICH

START W PÓŁMARATONIE GLIWICKIM TO NIE JEDYNA MOŻLIWOŚĆ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W PRZYGOTOWANEJ PRZEZ FUNDACJĘ „BIEG RZEŹNIKA” IMPREZIE.

Maraton Gliwicki - - PIERWSZA STRONA -

Jest jeszcze popularna „ćwiartka”, czyli ćwierćmaraton oraz Nordic Walking. Obydwa na dystansie około dziesięciu kilometrów. To oczywiście spory dystans, ale nie wymaga takiego przygotowania jak prawdziwy maraton, wic szansę ma każdy. Także, a może przede wszystkim ci, którzy zaczynają przygodę z bieganiem i aktywnym trybem życia. Nie zawsze przecież trzeba wygrywać, liczą się chęci, a często sam udział i pokonanie własnych barier i dotarcie do mety. Wiemy, wiemy, w dzisiejszym świecie, w ktorym ścigamy się właściwie we wszystkich dziedzinach życia trudno przystępować do rywalizacji sportowej bez myśli o zwycięstwie, ale uwierzcie – najważniejsze to wygrywać z własnymi słabościami.

KIJE W DŁOŃ

Żebyśmy się jednak dobrze zrozumieli – nie szukamy usprawiedliwień, nie tłumaczymy, że lepiej przegrać niż wygrać. Piszemy o tym, że warto się ruszać, po prostu. Jeśli nie biegać „zwyczajnie”, to może z kijami? Bo Nordic Walking to dziś jedna z najszybciej roziajających się form aktywności ludzi na świecie. Ten sport przywędrował (dosłownie) do Europy ze Skandyanwii. To w Finlandii, zakochanej w narciarstwie biegowym, ktoś wpadł na pomysł, że podobne ruchy i podobne grupy mięśni możńa angażować do pracy także w innych okresach roku, kiedy brakuje śniegu. Dzisiaj Nordic Walking to oficjalnie zarejestrowany sport, a młodzi, ludzie w średnim wieku oraz emeryci i renciści maszerujący z kijami przez miasto czy przedmieścia nikogo już nie dziwią. Wręcz przeciwnie – na stałe wpisali się do krajobrazu. Tylko żebyśmy mieli jasność – Nordic Walking to sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania i znajomości techniki. Oczywiście, wszystko da się szybko opa-

nować, charakterystyczne ruchy kończyn i tułowia także. Chyba że ktoś ma za sobą treningi w biegach narciarskich – wtedy Nordic Walking będzie dla niego naturalny od pierwszego ruchu. Wie coś o tym nasza fenomenalna biegaczka, dwukrotna mistrzyni olimpijska, wielokrotna medalistka mistrzoistw świata oraz zdybywczyni Pucharu Świata Justyna Kowalczyk. Zawodniczka z Kasiny Wielkiej często używa tego sportu do swoich treningów.

SPORTY DLA WSZYSTKICH

W Gliwicach jej nie będzie, ale z całą pewnością pojawi się tam całe mnóstwo amatorów tej formy aktywności. Przyjdźcie, zobaczaczcie, przekonajcie się. Nawet jeśli nie teraz, nie w tej edycji, to może w kolejnych. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. Bieganie czy Nordic Walking to sporty praktycznie dla wszystkich. Bo ważne jest po prostu to, aby zacząć się ruszać.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.