BIEGANIE ZE SMARTFONEM?

OGROMNĄ POPULARNOŚCIĄ CIESZĄ SIĘ APLIKACJE BIEGOWE PISANE DLA WSPÓŁCZESNYCH TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH. PRZYJRZYMY SIĘ ZALETOM I WADOM TAKIEGO ROZWIĄZANIA

Maraton Gliwicki - - PIERWSZA STRONA -

Bieganie z telefonem, w którym włączony jest program obliczający przebiegnięty dystans, zliczający zrzucone kalorie, rysujący trasy biegu, ukazujący na bieżąco statystyki biegu, pozwalający dzielić się wynikami… to już często dla wielu codzienność. Wpływ na to ma rosnąca popularność biegania, ale również i postęp technologiczny (w tym miniaturyzacja, która pozwala w niewielkim urządzeniu zamieścić dziesiątki innych urządzeń).

TELEFON, CZY ZEWNĘTRZNE URZĄDZENIE?

To pytanie, nad którym nie raz głowią się amatorzy biegania: która opcja będzie dla nich dobra? Wybór wbrew pozorom nie jest prosty. A jest w czym wybierać, począwszy od smartfonów z opcją GPS, poprzez pulsometry, zegarki z funkcjami GPS, zewnętrzne urządzenia GPS... Ustalenie jednak, która opcja dla nas byłaby najbardziej odpowiednia, to temat na zupełnie inny artykuł. Tym razem skupmy się na posiadaczach smartfonów z aplikacjami do biegania.

ANDROID, IOS, WINDOWS PHONE...

Ogromna popularność telefonów z powyższymi systemami operacyjnymi przyczyniła się do powstania tysięcy programów. Oczywiście, nie mogło wśród nich zabraknąć dziesiątek aplikacji skierowanych bezpośrednio, jak i pośrednio do biegaczy. Współczesne programy pisane na smartfony pozwalają nie tylko wskazywać nasze miejsce na mapie, kierunek, w którym się udajemy, ale również pokazywać rozbudowane statystytyki, analizy naszej trasy, czy na żywo udostępniać naszą pozycję innym. W połączeniu z portalami internetowymi pozwalają dzielić się naszymi wynikami, jak również łączyć z innymi biegającymi (np. ukazując ich na naszej mapie). Możliwości aplikacji są ogromne, a ich popularność wskazuje, że to jeszcze nie koniec rozwoju branży.

DLA KOGO TO ROZWIĄZANIE?

Najczęściej dla amatorów biegania. Moduły GPS instalowane w telefonach komórkowych są bardzo niewielkich rozmiarów, co wpływa na ich dokładność.

NIEDOKŁADNOŚĆ GPS

Urządzenia

GPS

instalowane w smartfonach mają rozbieżność w granicach 5-10 metrów przy dobrej widoczności nieba, z dala od przeszkód terenowych. W lesie rozbieżności mogą być jeszcze większe, co oczywiście wpływa na statystyki z trasy. Aplikacje pisane na smartfony radzą sobie z problemem w różnoraki sposób, np. poprzez porównanie trasy biegu do mapy. Dzięki filtrom naniesione zostają poprawki polegające na „przyciągnięciu” trasy biegu do drogi znajdującej się w pobliżu. Inną metodą jest ignorowanie błędnych odczytów współrzędnych z GPS. W płaskim terenie wynik potrafi być w miarę miarodajny. W terenie górzystym istnieje możliwość, że GPS zacznie się gubić i błędnie wskazywać miejsca i prędkości. Problemem może być również określenie wysokości na jakiej się znajdujemy. Niejednokrotnie wynik może być przekłamany. Takie zmiany przy amatorskim treningu są do zaakceptowania, przy profesjonalnym już niekoniecznie. Warto na to zwrócić uwagę, gdy będziemy przeglądać statystyki. Pamiętaj- my też o tym, że nie zawsze winą programu jest, jeśli telefon komórkowy nie potrafi złapać lub utrzymać sygnał. Jest to efekt kompromisów przy miniaturyzacji urządzeń.

CZY INTERNET JEST POTRZEBNY DO DZIAŁANIA ODBIORNIKA GPS W TELEFONIE?

I tak... i nie. Odbiornik GPS może działać bez użycia internetu, jednak jego włączenie znacznie przyśpieszy działanie aplikacji. Urządzenie korzystając z telefonii komórkowej (dzięki technologii AGPS) jest w stanie szybko odnaleźć swoje współrzędne geograficzne. Jeśli nie korzystamy z internetu warto wcześniej się przygotować np. instalując mapy off-line na urządzeniu. Trzeba się również liczyć z tym, że GPS może potrzebować więcej czasu na to, by złapać sygnał z satelit (tzw. GPS Fix).

TRACKERY DO REJESTRACJI TRASY

Aplikacji

„biegowych” w

in- Przy trackerach warto zwrócić uwagę na to, jak szybko rozładowują baterię. Uzależnione jest to przede wszystkim od paru czynników: a) jak często aplikacja pobiera informacje o współrzędnych z GPS - wiele aplikacji pozwala wybierać w ustawieniach tę częstotliwość. Pamiętajmy, im rzadziej się łączy, tym dłuższa żywotność baterii, ale oczywiście mniej miarodajne statystyki b) korzystanie z internetu - włączona transmisja danych, czy WI-FI, potrafią bardzo szybko „wyssać” naszą baterię. Warto się zastanowić przed biegiem, czy te opcje są nam koniecznie potrzebne (jest to przydatne, gdy w kilka osób korzystamy z tego samego programu i chcemy się wzajemnie „widzieć”) c) aplikacje połączone z bluetooth - starsze wersje bluetooth również potrafią szybko rozładować baterię. Na szczęście coraz bardziej popularny standard Bluetooth 4.0 dosyć znacząco ograniczył pobór baterii, zatem w nowszych telefonach nie powinno to stanowić żadnego problemu d) optymalizacja aplikacji - tutaj niestety wszystko w rękach programistów. My możemy porównać zużycie baterii na tle innych aplikacji.

MAPY OFF-LINE

Warto zaopatrzyć się w mapy off-line – o ile takiej funkcjonalności nie zapewnia tracker. Ich wadą jest co prawda waga (same aplikacje najczęściej są lekkie, jednak mapy regionu, czy Polski, mogą ważyć nawet do 1GB), ale te mogą nas uratować, gdy zgubimy się w miejscu, w którym nie ma dostępu do internetu. Ponadto, aplikacje z mapami off-line często posiadają wbudowaną opcję nawigowania. Mogą zatem przydać się do kierowania nas w stronę wyznaczonego punktu, bądź po wyznaczonej wcześniej przez nas trasie. Mnogość wyboru map off-line jest spora: można zaopatrzyć się w bezpłatne mapy openstreetmap, UMP, korzystać z opcji dostarczanych przez producentów systemów operacyjnych lub skorzystać z płatnych rozwiązań ko- Jeśli instalujemy mapę w telefonie, warto również zastanowić się nad instalacją aplikacji prezentujących ciekawe miejsca na trasie naszego biegu. Przerwa na zwiedzenie jakiegoś miejsca może urozmaicić naszą wyprawę. Ponadto, w przypadku wyprawy w góry, warto zwrócić uwagę na aplikacje pokazujące szczyty znajdujące się przed nami. Takie programy coraz częściej działają w bardzo prosty sposób: ustawiamy kamerę aparatu na interesującym nas szczycie czy wzniesieniu, a aplikacja, na podstawie miejsca, w którym się znajdujemy, identyfikuje szczyt.

NIE TYLKO GPS

Współczesne smartfony to nie tylko możliwość korzystania z GPS, Glonass, czy Beidou. Telefony wyposażone są w szereg czujników, jak akcelerometry, dzięki którym możemy np. zliczać liczbę wykonanych kroków (na podstawie wstrząsów), czy ustalać kierunek biegu ( kompas). Ciekawym rozwiązaniem jest też wprowadzenie technologii ANT+, bluetooth i WI-FI, które są przydatne m.in. do bezprzewodowej komunikacji z pulsometrami i innymi zewnętrznymi urządzeniami, poszerzając ich możliwości. Nie możemy również zapominać o tym, że wiele osób podczas biegania lubi słuchać muzyki. Ze smartfonem możliwości jest wiele, przynajmniej do momentu, aż nie usłyszymy dźwięku rozładowanej baterii!

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.