STARTOWY PORADNIK DEBIUTANTA

GARŚĆ PORAD DLA DEBIUTUJĄCYCH W TYM ROKU

Maraton Warszawski - - Front Page -

Masz za sobą miesiące przygotowań, wertowania książek, magazynów, szukania porad i rozpisanych planów, dziesiątki godzin treningu, setki przebieganych kilometrów, niepożądane produkty wyeliminowane z diety, starannie dobrane buty, przemyślana strategia, po prostu pełna gotowość do startu. A jednak coś ściska w żołądku, świdruje w głowie i uporczywie dusi... przecież to już jutro... Nie daj się zwariować. Poniżej znajdziesz przedstartowy dekalog, który pomoże Ci przeżyć pierwszy start.

1. W SOBOTĘ ODPOCZYWAJ.

Nie wystarczy nie wyjść na trening, musisz poleniuchować. Pamiętaj, że będziesz potrzebować każdego grama energii. Nie daj się namówić na przekopywanie ogródka, przestawianie mebli czy dźwiganie ciężkich zakupów. Cały dzień spędź w luźnych, swobodnych ubraniach i wygodnych butach. A jeśli już naprawdę nie możesz wytrzymać w domu – zrób leciutką przebieżkę. Dwa, lub trzy kilometry truchciku w tempie, pozwalającym na swobodne nucenie piosenek powinno wystarczyć.

2. NAWODNIJ SIĘ.

Przez cały dzień wypij dużą butelkę wody. Nie żałuj też sobie soków owocowych lub napoju izotonicznego. Pamiętaj, żeby to był izotonik, który znasz i lubisz. Unikaj kawy i mocnej herbaty. Absolutnie wyklucz alkohol.

3. JEDZ NORMALNIE, NIE EKSPERYMENTUJ.

Sięgaj po węglowodany - makaron, ryż, ziemniaki, a także gotowane warzywa. Potrzebujesz dużych zasobów energetycznych, ale nie objadaj się ponad miarę. Szczególnie uważaj na produkty ciężkostrawne, surowe warzywa, ostre przyprawy, czerwone mięso. Nie eksperymentuj.

4. JEŚLI JESZCZE GO NIE MASZ – ODBIERZ NUMER STARTOWY.

Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, tym bardziej, że coraz częściej na imprezach biegowych Biuro Zawodów w dniu startu jest zamknięte. Sprawdź chip, czy działa i czy dobrze zakodowano Twoje nazwisko.

5. JESZCZE RAZ PRZECZYTAJ WSZYSTKIE INFORMACJE OD ORGANIZATORA.

Upewnij się, gdzie znajdują się szatnie i depozyty, jak rozplanowano strefy startu i mety, jak wygląda godzinowy plan w dniu biegu. Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne – zapytaj w punkcie informacyjnym lub sprawdź na internetowej stronie organizatora.

6. ZORGANIZUJ SOBIE DOPING.

Zaproś rodzinę, przyjaciół, znajomych. Uprzedź ich, w którym punkcie trasy i o której godzinie mogą się Ciebie spodziewać. Wsparcie życzliwych osób naprawdę przyda się podczas walki z dystansem.

7. SPRAWDŹ NAJBARDZIEJ AKTUALNE PROGNOZY POGODY I SKOMPLETUJ STRÓJ.

ZAPROŚ RODZINĘ, PRZYJACIÓŁ, ZNAJOMYCH. UPRZEDŹ ICH, W KTÓRYM PUNKCIE TRASY I O KTÓREJ GODZINIE MOGĄ SIĘ CIEBIE SPODZIEWAĆ. WSPARCIE ŻYCZLIWYCH OSÓB NAPRAWDĘ SIĘ PRZYDA

Koszulka startowa, spodenki jakie lubisz, lekka kurteczka na wielki ziąb albo deszcz. Buty, które znasz i wiesz, że nie zmasakrują stóp, oraz sprawdzone skarpetki.

8. PRZYPNIJ NUMER.

Jeśli chip ma być mocowany do buta – wpleć go w sznurowadła. Przygotuj wszystkie niezbędne gadżety: zegarek, pulsometr, okulary przeciwsłoneczne, czapkę, rękawiczki.

9. W RAMACH WIECZORNEJ TOALETY ZAFUNDUJ SOBIE CHŁODNY PRYSZNIC.

Żadnych gorących natrysków czy wylegiwania się w wannie. Zadbaj o paznokcie i skórki.

10. POŁÓŻ SIĘ ODPOWIEDNIO WCZEŚNIE.

Zaplanuj co najmniej 7 godzin snu. Pamiętaj, że w nocy z 28 na 29 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni! Ustaw budzik tak, żeby zdążyć zjeść śniadanie najpóźniej 2 godziny przed startem.

DOBRANOC!

Spokojnych snów. Jutro będzie Twój dzień :)

Wszystkich półmaratońskich debiutantów na wspólne treningi zapraszają trenerzy FMW runners

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.