13 LAT WYJĄTKOWEGO BIEGU

JAK WYGLĄDAŁA IMPREZA 13 LAT TEMU? POZNAJ JEJ HISTORIĘ

Maraton Warszawski - - News -

Od2006 r., kiedy odbyła się pierwsza edycja Półmaratonu Warszawskiego, impreza przeszła ogromną metamorfozę, stając się jedną z najważniejszych w dorocznym kalendarzu biegowym w Polsce. Aktualnie jest to najszybszy, największy i jeden z najbardziej imponujących półmaratonów w kraju. Na trasie warszawskiej połówki w międzynarodowej rywalizacji debiutowała m.in. była Mistrzyni Świata i brązowa medalistka olimpijska w maratonie Mare Dibaba, w stolicy pojawił się także słynny olimpijczyk i popularyzator biegania Jeff Galloway. Półmaraton Warszawski był świadkiem rekordu Polski kobiet, pasjonującej rywalizacji najlepszych polskich długodystansowców i niezliczonej liczby rekordów życiowych oraz emocji, jakie towarzyszyły uczestnikom poprzednich edycji.

2006

Wszystko zaczęło się 26 marca 2006 r. Do mety dotarło 1066 osób. Niewiele? Pamiętajmy jednak, że 12 lat temu bieganie w Polsce nie było tak popularne i w naszych warunkach była to jedna z większych imprez biegowych w kraju. Uczestnicy wystartowali z Krakowskiego Przedmieścia, a w stawce znalazł się m.in. ówczesny rekordzista Polski w maratonie – Grzegorz Gajdus. Jednak to nie on okazał się najlepszym z Polaków, a ówczesny mistrz Polski na królewskim dystansie – Rafał Wójcik. W klasyfikacji generalnej zajął 3. miejsce z czasem 1:04:21, uznając wyższość Kenijczyka Michaela Karonei (1:04:12). W rywalizacji pań zwyciężyła Małgorzata Jamróz z czasem 1:14:47.

2007

25 marca 2007 r. Tego dnia swoją ostatnią Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich w karierze wywalczył Adam Małysz. Była rekordzistka świata w biegu na 3000 m z przeszkodami, Justyna Bąk, stoczyła rywalizację z rekordzistką Polski w maratonie – Małgorzatą Sobańską. Lepsza o 4 sekundy okazała się Bąk, osią- gając czas 1:12:14 – jedynie 29 sekund gorszy od ówczesnego rekordu Polski Kamili Gradus. Wśród męż- czyzn ponownie najszybszy okazał się Michael Karonei, bijąc rekord trasy (1:03:25).

2008

Półmaraton, wówczas jeszcze nieświadomie, gościł wschodzącą gwiazdę biegów długodystansowych – Marę Dibabę. Bieg okazał się bardzo szybki – niespełna 19-letnia Etiopka wygrała z rekordem trasy 1:11:24. Obecnie Mare Dibaba jest byłą mistrzynią świata w maratonie (tytuł wywalczyła w 2015 r. w Pekinie) i aktualną brązową medalistką igrzysk olimpijskich na królewskim dystansie. W 2008 r. w Warszawie za jej plecami uplasowała się Małgorzata Sobańska z czasem 1:11:47 – zaledwie o 2 sekundy słabszym od rekordu Polski Kamili Gradus. W rywalizacji mężczyzn trzeci raz z rzędu bezkonkurencyjny okazał się Kenijczyk Michael Karonei i po raz 3. ustanowił rekord imprezy (1:02:49). Jedynie 10 sekund później linię mety minął Henryk Szost, plasując się na 3. pozycji.

2009

Do stolicy zawitał Jeff Galloway – twórca metody pokonywania długich dystansów marszobiegiem. Amerykanin przebył trasę w 2 godziny 36 minut i 33 sekundy. Wśród mężczyzn do samego końca o zwycięstwo walczył Michał Kaczmarek, wysoko stawiając poprzeczkę legendzie warszawskiej połówki – Michaelowi Karonei. Ostatecznie jednak o 4 sekundy szybszy okazał się Kenijczyk (1:04:21) i odniósł swoje 4. zwycięstwo. Wśród pań pierwsze zwycięstwo w Warszawie odniosła Małgorzata Sobańska (1:13:13).

2010

Pod względem sportowym impreza okazała się wówczas najlepszą w historii. Karolina Jarzyńska (obecnie Nadolska) pobiła 15-letni rekord Polski na dystansie 21,097 km z czasem 1:11:37 i triumfowała w rywalizacji kobiet. Wśród mężczyzn murowany faworyt – Michael Karonei – zakończył rywalizację w połowie dystansu, co oznaczało koniec jego dominacji w Warszawie. Ostatecznie jako pierwszy metę minął inny Kenijczyk – Boniface Nduva (1:02:54), za nim znaleźli się Marcin Chabowski (1:03:01), Etiopczyk Alemayehu Shume (1:03:09), a tuż za podium uplasował się Henryk Szost (1:03:14).

2011

Kolejna edycja Półmaratonu Warszawskiego przyniosła debiut na tym dystansie Katarzyny Kowalskiej. Nasza specjalistka od 3000 m z przeszkodami wykręciła czas 1:11:27. Od początku w czołowej grupie razem z Kenijczykami trzymał się Henryk Szost, a w grupie pościgowej podążali m.in. Marcin Chabowski, Michał Kaczmarek i Arkadiusz Gardzielewski. Z czasem stawka nieco się rozciągnęła – samotny atak Sammy’ego Korira rozstrzygnął losy zwycięstwa (Kenijczyk ustanowił rekord trasy – 1:01:18), ale za plecami lidera działo się wiele. Bojowo nastawiony Henryk Szost zaczął odczuwać trudy wysokiego od początku tempa, zaś z tyłu coraz odważ-niej poczynał sobie Marcin Chabowski. Polak mijał kolejnych Kenijczyków, a w końcu na podbiegu dopadł również Szosta. Ostatecznie Chabowski ukończył rywalizację na 3. pozycji z rekordem życiowym 1:02:26.

2012

Po raz pierwszy w historii biegu rozegrano w jego ramach rywalizację w randze Mistrzostw Polski (21. Mistrzostwa Polski Kobiet w Półmaratonie). Złoty medal wywalczyła Aleksandra Jawor (1:14:36) przed Agnieszką Gortel-Maciuk i Izabelą Trzaskalską. Również pierwszy raz (i jak dotąd jedyny) zwycięzcą biegu został Polak – Arkadiusz Gardzielewski z czasem 1:03:30. Zresztą w 2012 r. całe podium w biegu panów należało do polskich zawodników, jako 2. dobiegł bowiem Yared Shegumo, a 3. miejsce wywalczył Mariusz Giżyński. Była to również pierwsza impreza sportowa, w której meta została zlokalizowana w okolicach odnowionego PGE Narodowego.

2013

Rano w dniu startu w Warszawie termometry pokazywały 8 stopni poniżej zera! To jednak nie odstraszyło licznej rzeszy śmiałków. Dzięki temu Półmaraton Warszawski stał się największym biegiem w Polsce i pierwszym, w którym liczba uczestników przekroczyła magiczne 10 tysięcy (10 074)! Ostatecznie zwycięzcą został Kenijczyk Martin Mukule (1:02:49), ale wszyscy 3 zawodnicy z podium wpadli na metę w ciągu 3 sekund. Wśród kobiet triumfowała Olga Kalendarova-Ochal (1:14:04), wyprzedzając debiutującą na tak długim dystansie Dominikę Nowakowską o 2 sekundy i uzyskując tytuł Mistrzyni Polski w Półmaratonie.

2014

Piękna, słoneczna pogoda w połączeniu z szybką trasą przyniosły efekt w postaci rekordów imprezy zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Najszybszym półmaratończykiem na polskiej ziemi został Kenijczyk Victor Kipchirchir, wygrywając z fenomenalnym rezultatem 1:00:48. W rywalizacji pań pierwsze skrzypce grała Poline Wanjiku Njeru, która również została autorką najszybszego półmaratonu na polskiej ziemi w wykonaniu kobiety. Czas 1:09:06 to wynik, który dla wielu ambitnych amatorów pozostaje poza zasięgiem. Nieco gorzej wypadli biało-czerwoni: 10. z czasem 1:05:40 był Artur Kern, a na 8. pozycji wśród kobiet uplasowała się najlepsza Polka – Dominika Nowakowska.

2015

„Dekada, która zmieniła polskie bieganie”. O tym, jak ogromne zmiany zaszły w biegach masowych w Polsce, świadczyć może porównanie frekwencji z 2006 r. (1066 osób) z tą z 2015 r. (12 957 osób). 10. PZU Półmaraton Warszawski przeszedł do historii jako największy bieg w Polsce, a do dzisiaj jest to rekordowy pod względem frekwencji półmaraton rozegrany w naszym kraju. Od strony organizacyjnej było to ogromne wyzwanie, ponieważ ze względu na pożar Mostu Łazienkowskiego, konieczna była całkowita zmiana trasy i koncepcji biegu dosłownie w ostatniej chwili. Od sportowej strony duże emocje wzbudzał zapowiadany przez Katarzynę Kowalską atak na rekord Polski. O ile do 15. kilometra wszystko wydawało się możliwe, o tyle wymagająca końcówka dała się we znaki naszej zawodniczce i jej tempo drastycznie spadło. Jednak tego dnia nawet zwycięstwo wśród kobiet nie dałoby rekordu Polski, Etiopka Amane Beriso wykręciła bowiem czas 1:10:54. Katarzyna Kowalska dobiegła jako 2. z wynikiem 1:12:10. Zwycięzca Limo Kiprop pokonał trasę w 1:00:52 i zabrakło mu zaledwie 4 sekund do pobicia rekordu imprezy.

2016

Była to pierwsza edycja Półmaratonu Warszawskiego, do której uczestnicy mogli zgłosić się w ramach akcji Biegam Dobrze. Z tej okazji po raz pierwszy w biegu udział wziął dyrektor imprezy – Marek Tronina, który wystartował jako biegacz charytatywny. Jedną z gwiazd imprezy był Meksykanin Juan Louis Barrios, trenowany przez Tadeusza Kępkę. Pomimo najlepszego rekordu życiowego w stawce, zajął 6. miejsce. Wygrał Kenijczyk Daniel Muimbi Muteti z wynikiem 1:02:14. Spośród polskich zawodników najlepszy czas osiągnął Szymon Kulka – 1:04:18. Najlepsza Polka – Angelika Mach – była 9. z czasem 1:16:22.

NA TRASIE WARSZAWSKIEJ POŁÓWKI DEBIUTOWAŁA M.IN. BYŁA MISTRZYNI ŚWIATA I BRĄZOWA MEDALISTKA OLIMPIJSKA W MARATONIE MARE DIBABA

2017

Już 3. rok z rzędu w biegu wystartowało ponad 12 tysięcy! Ogromne brawa zebrał zwłaszcza ostatni zawodnik na mecie – Florian Kropidłowski, który pokonał półmaraton w wieku 82 lat. Zawody wygrał Kenijczyk John Kipsang Lotiang, rozstrzygając losy rywalizacji w zasadzie jeszcze przed półmetkiem, kiedy zdecydował się na samotną ucieczkę. Niezagrożony dobiegł z czasem 1:01:12. W gronie pań po raz 3. w historii imprezy na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentantka Etiopii. Ayantu Gemechu Abdi uzyskała czas 1:10:26.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.