Niemcy

Podróże - - Miniprzewodnik Wydarzenie - Więcej informacji: www.germany.travel

Intencją Intencją Marcina Lutra nie było wezwanie do buntu czy rewolucji. Wywieszając w 1517 r. 95 tez na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze, skorzystał on z dostępnej wówczas formy zaproszenia do debaty akademickiej. Krytyka sprzedaży odpustów i ostra reakcja papieża spowodowały, że w Niemczech narodził się ruch przeciwko dotychczasowym praktykom religijnym, którego celem była reforma Kościoła.

EISLEBEN Podróż śladami Lutra warto rozpocząć w Eisleben – miejscu jego urodzin i śmierci. Miasto leżące u podnóży gór Harzu w XV i XVI w. słynęło z wydobycia rud miedzi. Praca w tym przemyśle przywiodła tutaj także rodzinę reformatora. W Eisleben odwiedzimy dom, gdzie w 1483 r. urodził się Marcin Luter. W 1693 r. utworzono w nim miejsce pamięci, co czyni go jednym z najstarszych muzeów na świecie. Nieopodal wznosi się późnogotycki kościół Piotra i Pawła, w którym reformator został ochrzczony. Natomiast w kościele św. Andrzeja, którego dzwonnica góruje nad rynkiem miasta, znajduje się ambona, z której wygłaszał swoje ostatnie kazania. Zrekonstruowany gotycki dom, uważany za miejsce jego śmierci, podobnie jak dom narodzin wpisany jest na listę UNESCO.

WITTENBERGA To w tym mieście nad Łabą (zdj. na dole po lewej i pośrodku) historia zmieniła swój bieg. Tutaj Marcin Luter przybił 95 tez, tu mieszkał, studiował, wykładał i sprawował posługę kapłańską, dlatego Wittenberga uchodzi za kolebkę reformacji. Dom Marcina Lutra uznawany jest za największe muzeum reformacji na świecie. Zajrzyjmy do gotyckiego kościoła Najświętszej Marii Panny, w którym reformator odprawiał pierwsze msze, wziął ślub i ochrzcił swoje dzieci. Wewnątrz zobaczymy imponujący ołtarz z obrazami autorstwa Łukasza Cranacha Starszego i jego syna. Wreszcie w kościele zamkowym możemy odwiedzić grób Marcina Lutra.

EISENACH Za symbol miasta w Turyngii uchodzi górujący nad nim i wpisany na listę UNESCO średniowieczny zamek Wartburg (zdj. powyżej). Marcin Luter, obłożony ekskomuniką, skrywał się w jego murach w latach 1521-1522 (zdj. na dole po prawej przedstawia jego pokój), tłumacząc w tym czasie Nowy Testament na język niemiecki. Położone na krańcu Lasu Turyńskiego Eisenach to rodzinne miasto jego matki, która wysłała tu syna do szkoły. Młody Marcin śpiewał również w chórze kościoła św. Jerzego, gdzie ponad sto lat później został ochrzczony Jan Sebastian Bach. Urodzonemu w Eisenach słynnemu barokowemu kompozytorowi poświęcone jest muzeum. Warto również przejść się po bajkowej starówce, pełnej uroczych domów z muru pruskiego, i nieopodal odszukać najwęższy z nich – o szerokości zaledwie dwóch metrów.

31 PAŹDZIERNIKA MINIE DOKŁADNIE

500 LAT, ODKĄD MARCIN LUTER ZMIENIŁ BIEG HISTORII. TEN JUBILEUSZ TO DOSKONAŁA OKAZJA, BY ODWIEDZIĆ MIEJSCA ZWIĄZANE Z ŻYCIEM I DZIAŁALNOŚCIĄ REFORMATORA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.