INFORMACJE PRAKTYCZNE

Podróże - - Cel Azja -

Jak dojechać

Do Indii dolecimy z przesiadką na jednym z europejskich lub bliskowschodnich lotnisk (od 1800 zł w dwie strony). Najwięcej lotów jest do New Delhi i Mumbaju.

Czym podróżować Do wyboru są wolne autobusy, loty krajowe (bardzo rozbudowana sieć połączeń; Kalkuta – Delhi ok. 250 zł) i pociągi o wielu klasach. W najtańszej, Sleeper, jest zwykle tłoczno i nie ma szyb. Polecam klasę 3AC, czyli najtańsze z klimatyzowanych wagonów sypialnych (najlepiej wybrać najwyższą z trzech prycz). Plecak dla bezpieczeństwa warto ułożyć pod głową, a do toalety zabierać latarkę (czasem nie ma światła). W bardziej komfortowej 2AC są dwie prycze, oddzielone od korytarza kotarką, a w 1AC – prywatne przedziały. Bilety na pociąg najlepiej kupować z wyprzedzeniem w biurach obsługi turystów na dworcach (Delhi – Agra: Sleeper ok. 10 zł, 3AC ok. 30 zł; Waranasi – Kalkuta: Sleeper ok. 25 zł, 3AC ok. 60 zł).

Gdzie spać

Wybór jest ogromny: od klitek z wiatrakiem za kilka złotych po luksusowe hotele. Rezerwacje nie są konieczne: zwykle w 20-30 min można znaleźć miejsce i wytargować cenę. W Waranasi polecam Ganpati Guest House (od 80 zł/2-os.) nad Gangesem, z restauracją na dachu. Obsługa pomoże wynająć łódkę i kupić bilety na dalszą podróż. www.ganpatiguesthouse.com

WARTO wiedzieć!

www.indianrail.gov.in

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.